центракадеміяновинипублікаціїмоніторингзворотній зв'язокфотоархівlinks
Навігація
Новини Академії
Корисна інформація
Матеріали
Контакти

За підтримки
NATO
Новини Академії


Осіння Академія НАТО, 12-14 листопада 2008р., м. Донецьк

Починаючи з 2005 року вже доброю традицією стало проведення в регіонах України конференцій, присвячених діяльності Організації північноатлантичного союзу – Академій НАТО. 12-14 листопада 2008 року чергова, вже 11-а за ліком Академія, втретє відбулася у місті Донецьк. Тема заходу – «НАТО і питання безпеки у Східній та Південно-Східній Європі» – була обрана з урахуванням останніх подій, що мали свої наслідки далеко за межами обраного регіону – війна у Південній Осетії та Абхазії, дискусія щодо Чорноморського флоту, а також наслiдки квiтневого саммiту Альянсу в Бухарестi та можливе отримання Плану дiй щодо членства у НАТО в груднi цього року.

Слiд зазначити, що організаторам Академiї вже вдруге став Центр мiжнародної безпеки та евроатлантичного спiвробiтництва при Донецькому нацiональному унiверситетi, щo є активним чинником формування громадськоi думки щодо НАТО в Донецькому регiонi. До участі в Академії були запрошені представники дипломатичного корпусу, Міністерства закордонних справ України, Ради національної безпеки та оборони, органів місцевого самоврядування, експерти з провідних науково-дослідницьких інституцій України, Росії, Польщі, Словаччини, що займаються проблематикою євроатлантичної інтеграції . Заходи Академії передбачали залучення студентів з Донецька, Києва, Івано-Франківська, Луганська, Польщі та Росії.

О 10:00 ранку 12 листопада у конференц-залi ДонНУ вiдбулося урочисте вiдкриття Академii. Зі своїми вступними промовами виступили ректор Донецького національного університету Герой України, академік НАН України пан Володимир Шевченко, декан iсторичного факультету ДонНУ пан Петро Добров та директор Центру iнформацiї та документацiї НАТО в Киевi пан Мiшель Дюре. На вiддкриттi були присутнi також представники мас-медіа - кореспонденти газет "Донбас","Вечерний Донецк","Панорама", репортери Обласного телебачення та 12-го телеканалу. Крім того, до Донецьку приїхали журналiсти севастопольського каналу "Бриз", що представляє Військово-морські сили України.

Пiсля урочистоi церемонii вiдбулась коротка прес-конференцiя, пiсля якої розпочалась безпосередньо робота Академii. Перша сесія «НАТО і нова архітектура європейської та євроатлантичної безпеки почалась з відеоконференції з штаб-квартирою Альянсу – учасники мали можливість послухати заступника помічника генерального секретаря НАТО з питань публічної дипломатії пані Стефані Бабст, яка окреслила основні напрямки інформування громадськості щодо діяльності НАТО. Роботу сесії продовжив радник з політичних питань посольства США в Україні містер Колін Клірі, який дав оцінку сучасному стану відносин між Україною та Північноатлантичним Альянсом і висловив надію на стабілізацію політичного клімату в нашій країні, що тільки сприятиме поглибленню цих стосунків. Завершував сесію виступ директору фонду “Демократичних ініціатив” Ілько Кучерів, який розповів про головні складові діяльності фонду у справі об’єктивного висвітлення роботи Альянсу, зазначивши, що вступ до НАТО сприятиме не тільки підвищенню політичного іміджу, але й економічного добробуту України.

Надзвичайно важливою була друга сесія «Досвід нових членів Альянсу в контексті евроатлантичних прагнень України». Вже назва сесії говорить сама за себе – представники Чехії, Словаччини та Польщі доповідали про власний шлях до Альянсу, проблеми та досягнення на цьому шляху. Робота сесії розпочалася з виступу Посла Словаччини в Україні пана Урбана Руснака – він наголосив на тому, що приєднання до Альянсу є дуже складним процесом, що вимагає консолідованої позиції як вищих посадовців держави, так і консенсусу серед населення. Наступним слово взяв Генеральний консул Чеської республіки у місті Донецьк пан Антонін Мургаш. Як представник країни, що має найбільш сталі демократичні традиції в регіоні Центрально-Східної Європи, пан Мургаш запевнив, що тільки демократичний розвиток та політична стабільність України сприятимуть послідовній інтеграції нашої держави в Організацію північноатлантичного договору. Пан Іво Самсон, співробітник Дослідницького центру асоціації зовнішньої політики Словаччини надав характеристику поетапного процесу приєднання Словацької республіки до структури Альянсу та вказав на значні труднощі як політичного так і економічного характеру, з якими зіткнулась його країна на цьому шляху. Представник словацього Інституту суспільних відносин Ольга Гарфашова розповіла про участь неурядових організацій у інформуванні людей щодо діяльності НАТО та їхній вплив на формування громадської думки у Словаччині. Надзичайно цікавою виявилась мультимедіа-презентація колишнього офіцера чехословацької армії, пана Владіміра Тарасовича з Центру європейських та євроатлантичних відносин, яка надала учасникам загальну картину складного процесу формування нової словацької армії. Презентація містила цінну інформацію щодо скорочення, якісного рефомування та технічної модернізації словацької армії. Пан Тарасович поділився досвідом Словаччини у справі переходу збройних сил на контрактну основу та зазначив виключну необхідність професіоналізації армії – не тільки для забезпечення достатньої боєздатності війська і як гарантії вступу до НАТО, але й для підвищення статусу країни на міжнародній арені. Наприкінці сесії із доповіддю про досвід інтеграції та ставлення у Польщі до НАТО виступив професор Познанського університету пан Марек Фігуре.

Перший день Академії завершився урочистим прийомом, де запрошені гості і студенти отримали можливість поспілкуватись у більш неформальній обстановці.

Другий день Академії започаткувала сесія «Нові виміри євроатлантичної безпеки після Бухарестського самміту». На сесії обговорювались перспективи України щодо отримання Плану дій щодо членства у НАТО у грудні 2008 року, що намітились після квітневого самміту Альянсу в Бухаресті, а також пов’язані з цим проблеми внутрішньополітичного характеру, що потребують негайоного вирішення. З доповідями виступили пан Михайло Борисов з Одеського національного університету та голова Департаменту НАТО у Раді національної безпеки та оборони Олександр Писаренко. Крім того, був проведений телеміст з Таллінном, де в той час проходив самміт міністрів оборони країн НАТО, протягом якої директор та голова відділу політичного планування особистої канцелярії генерального секретаря містер Джеймі Ші надав оцінку готовності України отримати ПДЧ та підкреслив необхідність наявності в державі чіткої політичної волі щодо цього питання, яка має базуватись на виборі всього українського народу. Після перерви роботу сесії продовжив гість з Росії, пан В’ячеслав Ягубкін з Інформаційного центру міжнародної безпеки у Волгограді – він охарактеризував на разі непрості відносини між Російською Федерацією та Північноатлантичним союзом, наголосивши на необхідності проведення подібних заходів з метою зламу існуючих стереотипів щодо ніби-то «агресивної» сутності НАТО як в Росії, так і в Україні. Продовжували обговорювати обстановку, що склалась для України після Бухарестського самміту професор Ігор Тодоров з Донецького національного університету, Вадим Вербовський з Луганського національного університету та представниця Польщі – Марта Заковська з Познаньського інституту східних студій.

Протягом другої сесії «Регіональні конфлікти та формування комплексу євроатлантичної безпеки» тривало обговорення актуальної тематики російського Чорноморського флоту серпневої війни у Південній Осетії та Абхазії, ситуації у Придністров’ї та Косово. Доповідач з Центру Разумкова Михайло Пашков надав важливу інформацію щодо окремих аспектів питаня виводу Чорноморського флоту РФ з військово- морської бази у Севастополі 2017 року та висловив необхідність якнайскорішої перебудови інфраструтури міста для розвитку туристичної галузі. Пан Олександр Давлєтов з Запорізького національного університету зробив доповідь про джерела локальних конфліктів на просторі Центрально-Східної Європи та колишнього СРСР. Завершував сесію представник Інституту міжнародних відносин міста Вроцлав (Польща) пан Збігнєв Черпінський, який надав свою оцінку актуальним регіональним конфліктам та висловив упевненість у тому, що на разі тільки членство у Організації північноатлантичного договору може по-справжньому захистити суверенітет держави та унеможливити виникнення конфліктних ситуацій між країнами-членами Альянсу.

Третій день Академії проводився у форматі круглого столу під головуванням доктора історичних наук професора Олександра Крапівіна на тему «Перспективи відносин між Україною та НАТО напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО у грудні 2008 року». Сесію розпочав виступ Заступника директора Департаменту НАТО Вадима Пристайка - представник МЗС України представив із перших рук інформацію відносно рішучої позиції керівництва держави щодо отримання ПДЧ у грудні 2008 року та охарактеризував труднощі у прийнятті цього рішення брюсельськими можновладцями у зв’язку з внутрішньополітичною нестабільністю в Україні. Свої виступи зробили також пан Деніс Кузьмін з Одеського національного університету, державний експерт національного інституту з проблем міжнародної безпеки пан Євген Жеребецький, представник Національного інституту стратегічних досліджень пан Олексій Їжак, професор Олег Білоус з Прикарпатського національного університету, а також викладачі Донецького національного університету - директор інституту соціальних досліджень та політичного аналізу пан Володимир Кіпень, пан Вадим Задунайський та пан Юрій Теміров.

Наприкінці сесії відбулося закриття Академії, протягом якого учасники заходу отримали сертифікати та друковані матеріали.

фото


Latest

Усі права захищені. Донецький національний університет.Науково-інформаційний центр міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці. При використанні будь-яких матеріалів посилання з використанням електронної адреси обов'язкове:donsecurity@ukr.net. Розробка сайту - Потьомкін С.А.