центракадеміяновинипублікаціїмоніторингзворотній зв'язокфотоархівlinks
Навігація
Центр міжнародної безпеки
Україна-НАТО
НАТО
Заходи партнерів Центру

За підтримки
NATO
Новини Центру міжнародної безпеки


АРХІВ НОВИН


16 лютого 2015 р.

Центр міжнародної безпеки Донецького національного університету відновлює свою роботу у Вінниці! Чекайте незабаром нові заходи та публікації.


16 листопада 2013 р.

14 листопада 2013 року у місті Київ проводився форум Україна – НАТО, який був націлений на обговорення розвитку та співпраці. Захід мав назву “Безпека у співпраці: можливості розвитку” та пройшов у будівлі Opera Hotel. На цей захід отримав запрошення директор науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Кравченко Валерій Вікторович.

Після реєстрації учасників, захід розпочався зі вступних слів голови Наглядової ради Інституту світової політики Віктора Шлінчака, директора Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталія Немилівської та заступника міністра закордонних справ України Андрія Олефірова.

Після цього відбулася відеоконференція за участі представників штаб-квартири НАТО. А вже після короткої перерви розпочалася перша панельна дискусія, яка була присвячена темі «Співпраця НАТО та України в позаблоковому контексті».

З доповідями виступили:
- директор Департаменту воєнної політики та стратегічного планування Міністерства оборони України Олександр Затинайко;
- член парламенту Литовської республіки, Міністр оборони Литви (2008-2012) Раса Юкнявічене;
- директор Відділу оборонної політики та стратегії Міністерства оборони Чеської Республіки Ян Гавранек;
- міністр закордонних справ України (2007-2009) Володимир Огризко;
- Посол Федеративної Республіки Німеччини в Україні (2000-2006) Дітмар Штюдеманн
- науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

Темами для обговорення стали:
- Миротворчі місії – можливості та виклики;
- Реформи у секторі оборони та безпекостимулюючі реформи;
- Співпраця між військовими - прагматичний підхід;
- Розумна оборона та ініціатива пов’язаних сил.

Модератором засідання був заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий. Після ланчу учасники форуму повернулися до роботи і розпочався другий етап форуму. Друга панельна дискусія була присвячена співпраця НАТО та України поза рамками основної діяльності.

З доповідями виступили:
- голова міжнародного правління Міжнародного центру демократичних перетворень, Міністр оборони Польщі (1992—1993, 1997—2000) Януш Онишкевич;
- директор Департаменту міжнародної безпеки та роззброєння Міністерства закордонних справ України Олександр Александрович;
- перший заступник Міністра закордонних справ України (2003-2004), державний секретар Міністерства закордонних справ України з питань європейської інтеграції (2001-2003) Олександр Чалий;
- керівник дослідницьких програм Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець;
- старший науковий співробітник Угорського інституту міжнародних справ Андраш Рац.

Темами для обговорення стали:
- Публічна інформація;
- Економічна безпека;
- Програма «Наука для миру»;
- Екологічний вимір;
- Цільові фонди.

Модератором засідання був голова Громадської ліги Україна – НАТО Сергій Джердж. Офіційна частина заходу закінчилась заключними словами директора Інституту світової політики Альони Гетьманчук та директора Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталії Немилівської.


22 жовтня 2013 р.

З 18 по 20 жовтня 2013 року у Єревані проходила конференція серед представників інформаційних центрів країн-партнерів. Цей захід був організований інформаційним центром НАТО, який знаходиться у Єревані, Вірменія. Конференція розпочалася з привітання та вступних слів директора інформаційного центру НАТО у Єревані Ари Тадевосян та представнику відділу публічної дипломатії пані Деспіни Афентоулі.

Після цього почалось засідання першої сесії, перший блок якої мав назву «Як підтримується зв'язок у НАТО». Було презентовано стратегію громадської дипломатії на 2013-2014 роки та обговорено ключові пріоритети зв'язку за участі директора інформаційного центру НАТО у Єревані Ари Тадевосян та представнику відділу публічної дипломатії пані Деспіни Афентоулі.

Другий блок сесії був присвячений партнерству у межах НАТО та пошуку шляхів співпраці. Головним спікером був заступник помічника генерального секретаря DASG PASP Джеймс Аппатурай. Після перерви на ланч розпочалася робота другої сесії, під час якої обговорювалась роль інформаційних центрів у роботі НАТО. З короткою презентацією з подальшим обговоренням виступив голова стратегічної комунікаційної групи НАТО відділу публічної дипломатії Девід Вотерман. Третя сесія першого дня конференції називалась «Національний досвід: Великобританія та громадська дипломатія». З доповіддю виступав запрошений спікер посол Великобританії.

Наступний день конференції розпочався з роботи четвертої сесії, присвяченій тому, як співробітництво відбувається на практиці (ANPs / IPAPs). З докладом з цієї теми виступив офіцер зв'язку НАТО на Кавказі Білл Лахе. Потім відбулись презентація та обговорення національних перспектив під головуванням представника МЗС Вірменії. П’ята сесія конференції запам’яталась доповідями представників інформаційних центрів, присвячених інструментам, практикам та уроки, які можуть поліпшити співпрацю центрів НАТО.

У зустрічі представників інформаційних центрів з НАТО активну участь взяв директор Центру міжнародної безпеки Кравченко В.В. Було вирішено продовжити активне співробітництво центрів в майбутньому, зокрема у форматі конференції із широким залученням молоді з країн-партнерів, що має відбутися в Донецьку у 2014 р.


26 вересня 2013 р.

19-20 вересня 2013 р. у м. Волгоград (Російська Федерація) відбулася міжнародна науково-практична конференція «Україна-Росія-НАТО: стратегії спільної протидії викликам та загрозам безпеки в ХХІ ст.». Конференція проводилася за участі переможців конкурсу студентського есе за відповідною темою, викладачів ВолДУ і ДонНУ.

Знайомство з Волгоградським Державним Університетом відбулося у перший день прибування в місті. Музей ВолДУ вразив своїм різноманіттям та своєю хоча й не довгою, але насиченою історією існування. Під час першої сесії право виступу надавалося досвідченим науковим працівникам, які мали честь відкрити конференцію. З вітальним словом виступила директор інституту історії, міжнародних відносин і соціальних технологій ВолДУ Ольга Редькіна. Вона побажала учасникам успіхів у ході конференції, а також зазначила, що такі заходи сприяють зміцненню співпраці між університетами. Завідувач кафедри політології ВолДУ Сергій Анатолійович Панкратов урочисто вручив гостям з українського вузу подарунки з символікою Волгограда і Волгоградского державного університету.

Модератором пленарного засідання був призначений доцент кафедри політології ВолДУ Сергій Іванович Морозов. З доповіддю на тему «Глобальне партнерство НАТО: унікальність відносин» виступив доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету, директор науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Валерій Кравченко. Доцент кафедри політології ВолДУ Віктор Мажник представив учасникам засідання доповідь, що висвітлює тему відносин Росії і Європейського союзу.

Доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету, заступник директора науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Андрій Каракуц виступив з доповіддю на тему «Фактор позаблоковості у відносинах Україна-НАТО та Україна-Росія». Завершив пленарне засідання конференції доцент кафедри політології ВолДУ В'ячеслав Вікторович Шевченко , висловивши свої міркування про відносини України та Росії, а також представивши результати соціологічних опитувань громадян обох країн.

Після перерви в рамках конференції пройшла презентація науково-дослідного проекту та монографії доцента кафедри політології ВолДУ Олени Єфанової «Молодіжний екстремізм як загроза національно-державній безпеці РФ». Один з примірників монографії був урочисто вручений гостям з Донецька.

20 вересня робота конференції розпочалась з виступу авторів студентського конкурсу есе, який був необхідною умовою для участі в конференції студентів обох вузів. Виступаючі висловлювали свої думки щодо заявленої теми . Студентка 2 курсу спеціальності «Міжнародні відносини» Донецького національного університету Катерина Левченко акцентувала увагу на боротьбі з тероризмом і зазначила, що «партнерство Росії, України і НАТО, які мають досвід боротьби з тероризмом, є необхідним».

Після виступів модератор С.А. Панкратов надав слово студентам ВолДУ і ДонНУ. У формі вільної дискусії кожен міг висловити свою точку зору з обговорюваної проблеми. На завершення конференції оргкомітет обговорив напрямки подальшої співпраці двох вузів.

Вдало проведена конференція, безсумнівно, сприятиме подальшому співробітництву Донецького та Волгоградського університетів та буде підґрунтям для поглибленого вивчення порушених питань.


14 серпня 2013 р.

Побачив світ черговий випуск Вісника Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки. Електронну версію журналу невдовзі можна буде знайти на сайті у розділі «Публікації». У номері Ви знайдете:
- текст указу президента України про річні національні програми співробітництва Україна-НАТО від 12 червня 2013 року № 328/2013;
- текст указу президента України про затвердження річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2013 рік від 5 липня 2013 року № 371/2013;
- вибраний текст річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2013 рік;
- наукову сторінку, яка на цей раз містить вибірку робіт переможців міжнародного студентського конкурсу есе на тему відносин у трикутнику "Україна-Росія-НАТО" (конкурс проводився спільно з Волгоградським державним університетом, Російська Федерація), публікації експертів центру та закордонних фахівців. Зокрема представлена альтернативна думка азербайджанського науковця Камрана Бехбудова на правовий аналіз армяно-азербаджанского конфлікту з приводу Нагорного Карабаху;
- Інформаційну сторінку, у якій Ви знайдете звіти з діяльності Центру за перше півріччя 2013 р.;
- моніторинг регіональних ЗМІ за січень-червнь 2013 р.


26 квітня 2013 р.

25 квітня 2013 р. експерт Центру міжнародної безпеки Валерій Кравченко в рамках викладання спецкурсу для студентів спеціальності „Міжнародні відносини” історичного факультету Донецького національного університету провів рольову гру – симуляцію засідання Північноатлантичної Ради.

За умовами сценарію заходу студенти виступили в якості представників країн-членів Організації Північноатлантичного договору, які повинні були представити позиції цих держав із вирішення запропонованої авторами гри конфліктної ситуації – а саме гіпотетичної ескалації конфлікту на території Сомалі за рахунок активізації ісламістських рухів в регіоні.

В результаті проведеної рольової гри студенті отримали можливість покращити власні професійні навички, дослідити процес прийняття рішень в структурах Північноатлантичного альянсу, за допомогою неформальних методів навчання вивчити сучасні процесі як в євроатлантичному регіоні, так і на території Африканського Рогу.


23 квітня 2013 р.

22 квітня 2013 р. експерт Центру міжнародної безпеки Кравченко Валерій Вікторович виступив із лекцією з тематики „Відносини Україна-НАТО; сучасний стан та перспективи” для секретарів районних рад м. Донецька та міських рад Донецької області. Захід був організований Донецькою обласною державною адміністрацією у співпраці з Донецьким обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.

В рамках відведеного для цього часу експерт проаналізував останні тенденції у двосторонніх відносинах між Північноатлантичним альянсом та Україною, визначивши основні здобутки нашої держави в цьому векторі зовнішньої політики. Також він окреслив перспективи розвитку взаємовигідної співпраці між Києвом та Брюсселем.


20 квітня 2013 р.

18-19 квітня 2013 р. Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» організував 6й Київський Безпековий Форум «Безпека у небезпечному світі». Захід проводився з метою інтенсифікації відносин між Україною та європейськими структурами, обговорення безпекової ситуації в регіоні Чорного моря, впровадження новітніх здобутків зарубіжних недержавних структур у функціонування українського громадського середовища.

В заході взяли участь провідні вітчизняні та зарубіжні експерти з проблематики міжнародної безпеки, політичні діячі та аналітики, представники засобів масової інформації та недержавних організацій. Центр міжнародної безпеки на Форумі представляли доктор історичних наук, професор Донецького національного університету Тодоров Ігор Ярославович, кандидат історичних наук Кравченко Валерій Вікторович, асистент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Штукарін Сергій Ігоревич.


11 квітня 2013 р.

Вийшла у світ монографія експерта Центру, директора громадської організації “Центр міжнародної безпеки” Валерія Кравченка. На сторінках книги йдеться мова про оборонну політику однієї з найбільших європейських країн – Франції, її національну безпеку та інтереси.

З точки зору стратегічної культури нації розглянута еволюція та сучасна структурна побудова системи забезпечення національної безпеки. Окреслені вектори міжнародного співробітництва Франції у галузі безпеки, зокрема у форматі провідних міжнародних інституцій, таких як ООН, ЄС, НАТО.

Окрема увага приділена африканській політиці Франції, спроможності діяти у якості глобального актора міжнародних відносин. Розглядаються трансформації неоголістської стратегії в секторі оборони, реформування та професіоналізація збройних сил Республіки, аналізується фундаментальна галузева документація, зокрема Білі книги з питань оборони 1994 та 2008 рр.

Особливий акцент автор книги робить на важливості повернення Франції до військових командних структур НАТО, яке трапилось у квітні 2009 р. й наразі слугує вагомим вектором, що зумовлює зовнішню політику держави.

Вітаємо Валерія Вікторовича зі значним персональним науковим доробком!


1 березня 2013 р.

28 лютого 2013 р. заступник директора «Центру міжнародної безпеки» Замікула Микола Олександрович захистив у Спеціалізованій Вченій Ради Д11.051.02 кандидатську дисертацію зі спеціальності 07.00.02 – «Всесвітня історія». Тема дослідження – «Євроатлантична інтеграція країн Балтії (1991-2004 рр.)». Офіційними опонентами на захисті дисертації виступили доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії Чорноморського державного університету імені Петра Могили Пронь Сергій Вікторович та кандидат політичних наук, голова Координаційної ради Громадської Ліги Україна-НАТО Джердж Сергій Федорович. Публічний захист викликав жвавий інтерес та дискусію.

Вітаємо Миколу Олександровича з цією визначною подією та бажаємо йому успіхів у подальшій науковій діяльності.


18 лютого 2013 р.

25 січня 2013 року у залі Слов'янського центра культури відбулися установчі збори Громадської Ради при Донецькій Обласній державній адміністрації. Завдання Ради – сприяти залученню громадського середовища Донеччини до процесу прийняття рішень органами місцевого самоврядування, створити умови для сприяння участі громадських активістів, що представляють різні верстви населення, у впровадженні регіональної політики.

Донецька міська громадська організація «Центр міжнародної безпеки» увійшла до складу Громадської Ради. Перший заступник директора Центру Каракуц Андрій Миколайович був обраний на посаду Відповідального секретаря Ради.

Більш детальну інформацію про діялність Громадської Ради при Донецький обласній державній адміністрації шукайте на тематичному веб-порталі Ради: http://gromradon.blogspot.com


17 січня 2013 року

Побачив світ черговий випуск Вісника Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки. Електронну версію журналу невдовзі можна буде знайти на сайті у розділі «Публікації». У номері Ви знайдете:

- текст стратегії національної безпеки України «Україна у світі, що змінюється», що затверджена в редакції Указу Президента України від 8 червня 2012 року № 389/2012;
- наукову сторінку, яка на цей раз містить вибірку студентських робіт та англомовну статтю заступника директора Центру Ігора Тодорова. На кафедрі міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету був проведений конкурс студентських робіт магістрантів та спеціалістів денного відділення на тему «Роль НАТО у новітньому світі». Кращі роботи переможців представлені у Віснику;
- Інформаційну сторінку, у якій Ви знайдете звіти з діяльності Центру за друге півріччя 2012 р.;
- моніторинг регіональних ЗМІ за липень-грудень 2012 р.


14 грудня 2012 року

13 грудня 2012 року науково-інформаційний Центр міжнародної безпеки відвідав німецький науковець Михаель Хєн. Він представляє Гейдельберьский університет й за підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD) проводить дослідження в Україні на базі Києво-Могилянської Академії. На зустрічі з активистами Центра були обговорені актуальні проблеми зовнішньої політики України, відносин Україна-ЄС та Україна-НАТО у контексті післявиборчої ситуації. Пан Хєн зараз працює над дисертаційним проектом "Електоральна географія країн Східної Європи на прикладі України", тому обмін думками із експертами Центра, а також студентами-міжнародниками Донецького національного університету був вельми цікавим та корисним.

Німецький фахівець також виступив гостем програми "Європейський простір" в ефірі державного регіонального радіо (ведучій - Антон Лягуша), що традиційно протягом 5 років надає мікрофон для виступів і дискусій експертам Центру та поважним гостям.


5 грудня 2012 року

Міжнародна наукова конференція "Російсько-українські відносини: тенденції та перспективи розвитку"

5 грудня 2012 року з 11:00 до 13:00 в ауд. 38 історичного факультету відбулась міжнародна наукова інтернет-конференція, присвячена українсько-російським відносинам за наслідками президентських виборів в Російській Федерацій та парламентських виборів в Україні 2012 р.

До участі в дискусії були залучені викладачі, аспіранти та студенти спеціальностей „Історія”, „Політологія” та „Міжнародні відносини” Донецького національного університету та Волгоградського державного університету.

В процесі роботи конференції були обговорені стратегія розвитку двосторонніх відносин між Україною та РФ, сучасні проблемні питання та роль молоді у підтримці міждержавного діалогу. Особлива увага стосувалась актуальних питань формування української та російської ідентичності, самовизначення населення двох країн та їхньої точки зору на такі аспекти двостороннього діалогу, як проблеми вільного пересування між державами, трудової та наукової еміграції тощо.

З доповідями з боку Волгоградського державного університету виступили професор, завідувач кафедри політології Панкратов С.А. та аспірант кафедри політології Вінокурова М.С. Кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики, заступник декана історичного факультету ДонНУ Теміров Ю.Т. в своїй доповіді розповів про перспективи розвитку україно-російських відносин в контексті національної безпеки України. Кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Богінська І.В. проаналізувала основні аспекти двосторонніх відносин після проведення парламентських виборів в Україні наприкінці жовтня 2012 р. Також з боку Донецького національного університету на зустрічі були присутні доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету Крапівін О.В.; доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Тодоров І.Я., кандидат політичних наук, доцент кафедри політології ДонНУ Черкашин К.В., кандидат історичних наук, старший викладач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ, директор ДМГО „Центр міжнародної безпеки” Кравченко В.В., асистент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Штукарін С.І..

Модераторами заходу виступали кандидат політичних наук, доцент кафедри політології Волгоградського державного університету Єфанова О.В. та кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Каракуц А.М.


3 грудня 2012 р.

3 грудня 2012 р. експерт Центру міжнародної безпеки Валерій Кравченко взяв участь у програмі на регіональному державному радіо, присвяченій обговоренню актуальних аскетів зовнішньої політики України. Фахівець розповів про основні тенденції у формуванні сучасної безпекової політики нашої держави, окремо зупинившись на характеристиці та аналізі нової Стратегії національної безпеки України. Він детально охарактеризував основні положення цього документу, висвітливши дискусію на експертному рівні, яка супроводжувала його прийняття у Києві.

Також, описуючи поточну діяльність Центру міжнародної безпеки, пан Кравченко розповів про візит української делегації до Литовської Республіки, де вітчизняні експерти взяли участь в заходах, присвячених святкуванню десятої річниці Празького саміту НАТО.


29 листопада 2012 р.

Міжнародна конференція
«10 років після Празького саміту»
м. Вільнюс, Литва

22-23 листопада 2012 р. Литовська Асоціація Атлантичної Угоди (ЛАТА) при підтримці МЗС Литви та Відділу Публічної Дипломатії НАТО в м. Вільнюс організувала міжнародний захід, присвячений святкуванню десятирічного ювілею Празького саміту Організації Північноатлантичного договору – визначної дати в історії євроатлантичної інтеграції країн Центральної та Східної Європи, що остаточно закріпила їхні успіхи та ознаменувала формальний початок завершального етапу так званої «другої хвилі» розширення Альянсу. До участі в конференції були запрошені експерти та громадські діячі з Литви, Латвії, Естонії, Словенії та України. Від Центру міжнародної безпеки Донецького національного університету в заході взяли участь Андрій Каракуц, Валерій Кравченко та Микола Замікула.

22 листопада у приміщенні Сейму Литовської Республіки була проведена конференція, присвячена обговоренню результатів та наслідків Празького саміту НАТО. Із вступними промовами виступили провідні державні діячі Литви – міністр закордонних справ Аудроніс Ажубаліс, міністр оборони Раса Юкнявічене, заступник спікера Сейму Гедімінас Кіркілас. Вони розповіли про значення рішень, прийнятих Північноатлантичним альянсом в 2002 році, для їхньої держави, відзначивши основні позитивні наслідки цих дій, що безперечно вплинули на політичні процесі як всередині самої Литви, так і у всьому Балтійському регіоні. Їх підтримав посол Чехії в Литві Радек Реч, який розповів про участь його країни у підтримці процесів розширення євроатлантичної системи колективної безпеки на початку нового тисячоліття.

Після завершення вступної частини розпочалось пленарне засідання конференції. Модератором заходу виступав почесний член ЛАТА Аудрюс Скайстіс. Першим доповідачем виступив депутат Європейського Парламенту Вітаутас Ландсбергіс. Він розповів про історичні передумови формування євроатлантичної системи цінностей, підкресливши, що вона своїм корінням походить із давніх часів та об’єктивно є цінним та дієвим актором міжнародних відносин. Посол Естонської Республіки в Литві Тоомас Кукк висвітлив основні етапі інтеграційних процесів в його країни, та детально окреслив найбільш важливі аспекти участі естонських збройних сил в діяльності Північноатлантичного альянсу протягом 2002-2012 рр. Державний Міністр Грузії з питань Європейської та євроатлантичної інтеграції Алексій Петріашвілі, що нещодавно обійняв цю посаду, розповів про готовність нової грузинської влади продовжувати інтеграційну політику, документально затверджену офіційним Тбілісі на законодавчому рівні. Голова Комітету з питань національної безпеки та оборони Сейму Литви Арвідас Анушаускас в своїй доповіді зупинився на актуальних питаннях співробітництва Вільнюса та Брюсселя в безпековій сфері.

Після короткої перерви засідання продовжилось. Модератором даної частини заходу виступив Гедімінас Варвуліс. Перш за все слово було надано колишнім представникам Литовської Республіки в НАТО - Лінасу Лінкявічусу й Гінте Дамусіте, - та їхньому колезі, що зараз обіймає цю посаду – Кейстутісу Янкаускасу. Вони послідовно описали власну діяльність в штаб-квартирі Альянсу, окремо зупинившись на специфіці підтримки інтеграційних ініціатив країн Балтії з боку північноамериканських та західноєвропейських партнерів. Представниця грузинського євроатлантичного руху Хелен Хоштаріа окреслила основні здобутки власної країни на євроатлантичному шляху протягом останніх років. Відомий журналіст, колишній голова Литовської Спеціальної місії в Афганістані Александрас Матоніс описав діяльність литовських збройних сил в Центральній Азії. Програмний директор Асоціації Атлантичної Угоди Джузеппе Белардетті представив точку зору європейських експертів на «другу хвилю» розширення НАТО та наслідки цієї події.

Після завершення експертних виступів розпочалась активна дискусія. В ній активну участь взяв директор Донецької міської громадської організації «Центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко, який коротко довів до відома учасників заходу сучасну ситуацію з євроатлантичними перспективами в Україні.

23 листопада 2012 р. у приміщенні Європейського Інформаційного Офісу було організоване дискусійне засідання з питань перспектив євроатлантичної інтеграції на пострадянському просторі. В рамках заходу була проведена телеконференція із штаб-квартирою НАТО в Брюсселі. Після цього учасники конференції відвідали військовий парад, присвячений святкуванню Дня Збройних Сил Литовської Республіки.


16 листопада 2012 р.

9 Асамблея Громадської ліги Україна-НАТО
“Громадська комунікативна стратегія сприяння співробітництву України з НАТО: підвищення обізнаності українського суспільства шляхом партнерства Україна-НАТО”
м. Київ, Україна

14 листопада 2012 р. у приміщенні Великого конференц-зала Національної академії наук відбулась чергова 9-а Асамблея Громадської ліги Україна-НАТО на тему “Громадська комунікативна стратегія сприяння співробітництву України з НАТО: підвищення обізнаності українського суспільства шляхом партнерства Україна-НАТО”. Захід відбувся за сприяння Центру інформації та документації НАТО, у співпраці з Міністерством закордонних справ України та Посольством Республіки Польща в Україні.

З вітальним словом до учасників звернулись голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталія Немилівська, радник посольства Республіки Польща Малґожата Шкодзінська, надзвичайний та повноважний Посол Румунії в Україні Іонеску Корнел, директор Департаменту міжнародної безпеки та роззброєння Міністерства закордонних справ України Олександр Александрович, та директор Департаменту інформаційної політики Державного комітету телебачення і радіомовлення України Богдан Червак.

Цікаві дебати почались від самого початку й продовжувались на протязі всього заходу. Так Сергій Джердж виклав сумніви щодо сучасного зовнішньополітичного статусу України: "Позаблоковість – це якась певна своєрідна відстороненість і ізоляція, в тому числі і від допомоги, але ніяк не від загроз. Навіть, навпаки, наша позаблоковість більше провокує зазіхання на нашу економіку, на нашу державу". Натомість представник МЗС не погодився з цим: "Я не можу не відреагувати на ремарку про міжнародну ізоляцію України, вважаючи це абсолютно невиправданим", - сказав О. Александрович. Представник МЗС також наголосив, що співпраця України й НАТО проходить досить активно. Александрович зазначив підтримку ініціативи з інформування населення про НАТО, однак при цьому наголосив, що проблемним питанням є відсутність ресурсного забезпечення цього.

З окремими аспектами громадської дипломатії НАТО, а саме з її практичними аспектами, учасників ознайомив представник штаб-квартири НАТО Петер Лунак шляхом відео-конференції.

Перша сесія «Громадська комунікативна стратегія сприяння співробітництву України з НАТО», модерував яку колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко, була присвячена обговоренню комплексного документу, який би окреслив контури загальних зусиль громадського сектору у питанні інформування громадськості з питань євроатлантичного співробітництва, взаємодії з державними органами влади із проблематики. Із доповідями виступили Й.В. Пан Йон Елведал Фредріксен - посол Королівства Норвегії в Україні, Богдан Червак, Олександр Александрович, Андрій Ординович – полковник, ТВО начальника Головного управління військового співробітництва та миротворчих операцій Генерального штабу Збройних Сил України, Любов Глєбова - виконавчий директор Центру міжнародної безпеки та стратегічних досліджень, Олег Соскін – доктор економічних наук, професор, директор Інституту трансформації суспільства, заступник голови Громадської ліги Україна-НАТО, Олег Кокошинський - віце-президент Атлантичної ради України, заступник голови Громадської ліги Україна-НАТО.

Друга та третя сесії заходу «Нова Стратегія національної безпеки України: загрози та виклики для України. Роль Громадської комунікативної стратегії» та «Поєднання інформаційних та просвітницьких зусиль громадськості, державних установ та міжнародних організацій: досвід та можливості діяльності в нових умовах» були присвячені обговоренню теоретичних засад у сфері національної безпеки та оборони та розгляду досвіду практичного втілення конкретних заходів.

Брали участь у заході експерти Центру міжнародної безпеки (м. Донецьк) Валерій Кравченко, Андрій Каракуц та Микола Замикула.11 листопада 2012 р.

1 листопада 2012 р. експерти Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки Донецького національного університету Кравченко В.В. та Каракуц А.М. провели в рамках семінару „Актуальні питання євроатлантичного співробітництва України” спеціальні заняття для представників районних рад м. Донецьк, райдержадміністрацій та міських рад Донецької області. Захід був організований Донецькою обласною державною адміністрацією у співпраці з Донецьким обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій. В рамках проведеного заходу експерти розповіли про роль НАТО в сучасному світі та сучасний стан співробітництва України з Північноатлантичним альянсом, окреслили перспективи розвитку даної галузі української зовнішньої політики.11 вересня 2012 р.

В рамках започаткованого понад шість років тому партнерства між Науково-інформаційним Центром міжнародної безпеки Донецького національного університету та Обласною державною телерадіокомпанією експерт Центру Валерій Кравченко прийняв участь у програмах на регіональному радіо. У своїх виступах він зупинився на такому мало висвітленому питанні, як невійськова співпраця між Україною та Північноатлантичним альянсом, основну увагу приділивши партнерству в освітній галузі та в рамках високотехнологічних проектів. Також він висвітлив проблематику залучення Організації Північноатлантичного договору до вирішення кризових явищ за допомогою інститутів та принципів так званої „м’якої безпеки”. Виступи експерта викликали жваву дискусію з радіослухачами у прямому ефірі.18 липня 2012 р.

Науково-інформаційний Центр міжнародної безпеки Донецького національного університету за результатами Міжнародного семінару „Кібербезпека та нові виклики інформаційного суспільства”, проведеного в Києві та Донецьку у співпраці з Центром Інформації та документації НАТО в Україні, опублікував черговий збірник наукових статей. Окрім тематики кібертероризму та засобів боротьби з ним в даному виданні розглядаються питання пріоритетних напрямків зовнішньої політики Сполучених Штатів Америки та Великої Британії в галузі безпеки та оборони наприкінці ХХ – на початку ХІ століття, сучасний стан європейського та євроатлантичного вимірів української зовнішньої політики, окремі аспекти історії провідних європейських держав.

22 травня 2012 р.

Міжнародний семінар
Кібербезпека та нові виклики інформаційного суспільства
м. Донецьк, Україна

18 травня 2012 р. у приміщенні Донецького обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців відбувся міжнародний семінар „Кібербезпека та нові виклики інформаційного суспільства”. Організаторами заходу виступили Донецька міська громадська організація „Центр міжнародної безпеки” та науково-інформаційний Центр міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні. Участь в семінарі взяли співробітники регіональних управлінь силових структур, зокрема Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства надзвичайних справ, викладачі та студенти провідних вищих навчальних закладів – Донецького національного технічного університету (Факультет комп’ютерних наук та технологій) та Донецького національного університету (Фізико-технічний факультет), представники громадськості та бізнес-установ.

Із вступним словом до присутніх звернувся заступник голови Управління інформаційної політики та з питань преси Володимир Безродний. У якості основних доповідачів виступили юрист з міжнародного права Ярослав Ширяєв (Таллінн, Естонія / Ковентрі, Велика Британія), завідувач кафедри інформаційної безпеки Волгоградського державного університету Анатолій Цибулін, заступник голови Відділу з боротьби з кіберзлочинами та торгівлею людьми головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області Антон Орлов, професор, декан Факультету комп’ютерних наук та технологій Донецького національного технічного університету Олександр Аноприєнко, професор кафедри фізики нерівноважних процесів, метрології та екології Донецького національного університету В’ячеслав Білоусов.

Протягом пленарного засідання були розглянуті питання, що пов’язані як з юридичними аспектами кібербезпеки, зокрема щодо існуючих норм міжнародного права, так й виключно технічні компоненти та досягнення у захисті від кібер-атак та протидії кіберзлочинам. Неодноразово наголошувалась визначна роль Організації Північноатлантичного договору, яка є беззаперечним лідером у попередженні новітніх безпекових викликів, таких як кібер-терроризм.21 грудня 2011 р.

Регіональний семінар для представників Інформаційних Центрів НАТО та неурядових організацій
16 – 18 грудня 2011 року
Тбілісі, Грузія

У столиці Грузії місті Тбілісі з 16 по 18 грудня 2011 року був організований семінар для представників Інформаційних Центрів НАТО та інших подібних неурядових організацій, що представляють країни-партнери Північноатлантичного Альянсу. В заході, організованому Інформаційним Центром НАТО в Грузії, прийняли участь гості з Молдови, Вірменії, Азербайджану, Російської Федерації та України. Нашу державу на семінарі представляли директор Донецької міської громадської організації «центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко та директор Наукового інформаційно-аналітичного Центру НАТО Прикарпатського національного університету ім.. В.Стефаника Олег Білоус.

В якості доповідачів на заході виступили відомі грузинські експерти з безпекової тематики, представники громадського сектору та державних установ – міністерства закордонних справ, міністерства внутрішніх справ та міністерства оборони Грузії. Пан Гіоргій Барамідзе, віце-прем’єр-міністр Грузії, розповів, яким чином його країна розвиває останнім часом відносини з Брюсселем, і чому саме вона вважається одним із основних кандидатів на отримання найближчим часом членства в Альянсі. Пан Тенгіз Гоготішвілі, директор Інформаційного Центру НАТО в Грузії, відзвітував щодо діяльності своєї установи за останній рік, розповівши про основні заходи, що були проведені за дванадцять місяців. Пан Нодар Надірашвілі, голова підрозділу євроатлантичного співробітництва відділу міжнародних відносин МВС Грузії, та пан Лаша Дарсаліа, представник аналітичного департаменту Ради Національної Безпеки Грузії, визначили основні аспекти процесу реформування грузинських силових структур та органів влади. Голова Центру стратегічних досліджень Грузії Й.В. пан Іраклій Менахарішвілі розповів про виклики та проблеми, з якими традиційно зустрічаються нові незалежні держави в своєму розвитку. Цю тему продовжив пан Девід Сміт, директор Грузинського Центру безпекового аналізу, який більш конкретно зупинився на безпековому середовищі у регіоні Східної Європи.

Учасники семінару також отримали можливість надати інформацію про діяльність своїх організації. Окрім вищезгаданих українських гостей, громадські аспекти висвітлення євроатлантичної тематики у Східній Європі та на Південному Кавказі були розглянуті паном Нахідом Джафаровим (Азербайджан), пан Ігор Чернов (Росія), пан Ніколає Васкаутян та пан В’ячеслав Бербека (Молдова), пан Давід Алавердян (Вірменія).8 грудня 2011 р.

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ РЕГІОНАЛЬНИХ МАС-МЕДІА
«ВІДНОСИНИ УКРАЇНА-НАТО:
РІЧНІ ПІДСУМКИ З ПЕРСПЕКТИВОЮ НА МАЙБУТНЄ»

8 грудня 2011 р. у приміщенні конференц-залу Готелю «Централь» у м. Донецьк відбулась прес-конференція для представників регіональних засобів масової інформації на тему «Відносини Україна-НАТО: річні підсумки з перспективою на майбутнє». До участі в заході в якості доповідачів були запрошені політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва, головний редактор сайту Євроатлантика.info, відомий фахівець в галузі відносин Україна-НАТО Володимир Горбач (м. Київ); експерт Нижнєсілезького Центру Стратегічних досліджень (м. Вроцлав, Польща), аналітик провідного спеціалізованого польського Інтернет-видання Portal Spraw Zagranicznych Збігнев Черпінський; доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Ігор Тодоров; директор Донецької міської громадської організації «Центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко.

Пан Горбач розповів про основні досягнення у відносинах між Україною та Північноатлантичним альянсом. Він заявив, що НАТО на сьогоднішній день залишається для нашої держави основним партнером у безпековій сфері, й протягом 2011 року успішно виконувалась Річна Національна програма співробітництва з Альянсом. Особливі досягнення, за його словами, були отримані у практичній площині військової співпраці, реформуванні збройних сил та силових структур України. НАТО продовжує сприяти утилізації небезпечних та застарілих радянських боєприпасів, проводить консультації для військових. У робочому порядку продовжує працювати Комісія Україна-НАТО, на засіданнях якої розглядалися такі питання, як боротьба з кіберзагрозами, терроризмом, проблеми енергетичної безпеки.

Пан Черпінський зупинився на практичній площині україно-польських відносин у контексті євроатлантичної політики нашої держави. Наголошуючи, що Польща навіть після трансформації українського зовнішньополітичного курсу продовжує підтримувати європейські прагнення України, він наголосив на необхідності продовження плодотворної співпраці у різних форматах. Особливе місце у посиленні україно-польського партнерства, на його думку, займає спільна організація Чемпіонату Європи з футболу у 2012 р., успішне проведення якого суттєво покращує імідж України в очах європейських партнерів.

Пан Кравченко, окремо зупинившись на проблемних питаннях у відносинах Києва та Брюсселя, що існують сьогодні, основну увагу в своїй доповіді приділив огляду перспектив розвитку співробітництва. За його словами, одним з головних питань у подальшій співпраці залишається проведення Євро-2012. За попередніми даними, прогнозується, що до України приїде близько 700 тисяч вболівальників, а до Донецька завітають французькі та англійські фанати, які традиційно вважаються одними з найбільш небезпечних гостей. Тому питання безпеки під час футбольного форуму, безперечно, виходять для України на перший план. І в цьому контексті дуже важливою стає готовність Північноатлантичного альянсу допомогти Києву вирішити проблему.

Пан Тодоров, також акцентуючи увагу на темі Чемпіонату Європи з футболу, розповів, що наприкінці літа 2011 р. НАТО запропонувало Україні розробити пакет можливих заходів допомоги з гарантування безпеки під час змагань. За його словами, заступник генсека Альянсу Дірк Бренгельманн повідомив, що до Києва приїде група експертів для проведення консультацій. Рішення про надання нашій державі допомоги Організацією Північноатлантичного договору було прийнято після того, як у травні 2011 р. українська сторона направила в штаб-квартиру НАТО в Брюсселі офіційний запит. У червні група співробітників Альянсу прибула до Києва. Серед них були, наприклад, фахівці, які допомагали голландській футбольній асоціації готуватися до Євро-2000, а також експерт, який брав участь у підготовці до проведення похорону папи римського Іоанна Павла II. Наприкінці вересня 2011 р. в Києві було проведено триденну зустріч з експертами Групи консультативної підтримки НАТО з планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру з представниками СБУ, МОЗ, МНС та МВС. Завершуючи свою доповідь, пан Тодоров наголосив на тому, що допомога з боку Організації Північноатлантичного договору є безперечно необхідною для України, якщо наша держава хоче провести Євро-2012 на належному рівні.11 листопада 2011 p.

Зустріч з послом Швеції

10 листопада 2011 р. у приміщенні конференц-залу Донецького національного університету відбулась зустріч студентів спеціальностей «міжнародні відносини» та «міжнародна економіка» з Надзвичайним й Повноважним послом Королівства Швеція в Україні Стефаном Гуллгреном. Зустріч проходила в рамках святкування Днів Швеції у Донецьку.

В рамках заходу пан Гуллгрен відповідав на запитання студентів, зацікавлених роллю його країни у сучасних міжнародних відносинах. Він розповів про економічну політику в умовах світової фінансової кризи, окремо зупинився на проблемах Європейського Союзу та шляхах їх вирішення. Також серед основних тем дискусії були згадані безпекова стратегія нейтральної Швеції, її відносини з Організацією Північноатлантичного договору, участь в миротворчій діяльності. Пан Гуллгрен також зупинився на аналізі сучасних україно-шведських відносин, окресливши позицію Стокгольму щодо потенціалу європейської інтеграції нашої держави та критеріїв, виконання яких є необхідною умовою підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

Після завершення дискусії представники посольства презентували студентам пам’ятні подарунки, що краще допомагають українцям зрозуміти шведські традиції та спосіб життя. Також студенти отримали можливість ознайомитися з книгою відомого шведського історика Петера Енглунда «Полтава», присвяченої знаковим подіям в історії обох держав.27 жовтня 2011 р.Сторінка Центру у популярній соціальній мережі Facebook.

Приєднуйтесь до живого спілкування!20 жовтня 2011 р.

19 жовтня 2011 р. в приміщенні Науково-інформаційного центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету відбулася зустріч з американськими дипломатами. В ній взяли участь Крейг Конвей, заступник директора відділу у справах України, Молдови та Білорусі Державного Департаменту США, Стівен Пейдж, другий секретар, Політичний відділ Посольства США в Україні, перекладач Політичного відділу Посольства США в Україні Анна Богданова та співробітники Центру.

Були розглянуті актуальні питання зовнішньої політики України, аспекти американсько-українського співробітництва у економіці, сприяння демократичним перетворенням у суспільстві та в контексті української політики та інше. Також були розглянуті перспективи сприяння розвитку громадського сектору у розрізі грантових програм Посольства США в Україні. Зутріч пройшла у теплій та невимушеній обстановці обстановці, за присутності заступника директора Центру Ігора Тодорова.2 серпня 2011 р.

16 молодіжний семінар Португальської атлантичної ради
«Стратегія НАТО в ХХІ столітті»
23 – 30 липня 2011 року
Лісабон, Португалія

З 23 по 30 липня 2011 року на території бази ВМФ Португалії Альфейте в Лісабоні у приміщенні військово-морської академії відбувся 16 молодіжний семінар Португальської атлантичної ради «Стратегія НАТО в ХХІ столітті», участь в якому прийняли представники громадських кіл країн-членів Організації Північноатлантичного договору та держав-партнерів Альянсу. Донецький регіон на заході представляв перший заступник директора Донецької міської громадської організації «Центр міжнародної безпеки» Андрій Каракуц.

Початок роботи заходу розпочався 23 липня о 17.45, з вступного слова та презентації організаторів зустрічі. Учасників семінару привітали президент Португальського атлантичного комітету Бернардіно Гомеш, командуючий військово-морської академії португальських ВМФ, представник штабу флоту адмірал Хосе Луїс Себра де Мело, президент Португальської молодіжної атлантичної асоціації та молодіжної асоціації атлантичної угоди Самуель де Пайва Пірес. Вони окреслили основні завдання поточного заходу та висловили надію, що участь в ньому стане корисним досвідом для іноземних гостей. По завершенні офіційної частини учасники отримали можливість познайомитись та поспілкуватись у неформальній обстановці.

Другий день семінару розпочався з лекції представника школи соціальних та політичних наук Віктора Маркеса дос Сантоша з тематики впливу португальської національної культури та характеру на місце країни в світі, історичний процес у цілому та інтеграційні процеси в європейському та північноатлантичному регіоні. Роль Португалії у розвитку трансатлантичних зв’язків була окреслена викладачем Католицького університету Португалії Мендо Кастро Енрікесом. Він розповів про інтеграційну історію своєї країни, зупинившись окремо на процесі переходу від колоніалізму до новітньої політики у португальських реаліях. Після перерви на обід представник генерального штабу португальських ВМФ капітан Луїс Карлос де Соуза Перейра надав учасникам семінару інформацію щодо операції Північноатлантичного альянсу Ocean Shield, спрямовану на боротьбу проти сомалійських піратів, окремо наголосивши на участі в ній португальських кораблів. Завершився другий день заходу лекцією представника регіонального безпекового департаменту міжнародного військового штабу НАТО генерала Карлоса Бранко, який висвітлив основні аспекти розвитку партнерських відносин в сучасних умовах між країнами-членами Альянсу.

Перша половина третього дня семінару була присвячена розгляду ролі Організації Північноатлантичного договору у впровадженні реформування безпекової системи. З доповіддю на цю тему виступила представник школи соціальних та політичних наук Моніка Фермо. Вона розповіла про основні тенденції у розвитку безпекового реформування та окреслила перспективи трансатлантичних відносин у безпековій сфері. Після обіду учасники заходу відвідали фрегат португальських ВМФ “Corte Real”? отримавши можливість поспілкуватися з португальськими моряками та оцінити сучасні потенційні можливості військової сили держави, що протягом століть панувала на океанських просторах земної кулі.

Четвертий день семінару був присвячений вивченню партнерських зв’язків Організації Північноатлантичного договору з окремими впливовими акторами міжнародного середовища. Викладач школи соціальних та політичних наук Ракель Патрісіо окреслила стратегічне становище Бразилії – колишньої португальської колонії – у сучасному світі, наголосивши на важливості розвитку співпраці з цією державою через її панівне становище у Південній Америці. Представник інституту вивченні Сходу школи соціальних та політичних наук Тіаго Феррейра Лопес розповів про азіатський вектор розвитку партнерства, основну увагу приділивши аналізу стратегічної позиції та перспектив розвитку таких потужних регіональних гравців, як Індія та Китай. Після перерви представник Московського гуманітарного університету Юрій Надточей висвітлив основні віхи співпраці російської Федерації з НАТО, окреслив проблемні питання у розвитку партнерства та перспективи на майбутнє.

Протягом п’ятого дня роботи семінару учасники заходу відвідали штаб-квартиру Об’єднаного командування Північноатлантичного альянсу в Лісабоні. Там вони спілкувалися з представниками організації, що проходять службу в цій структурі, та ознайомилися з принципами роботи подібної установи в системі командної ланки Організації північноатлантичного договору.

На початку шостого дня заходу підполковник збройних сил Португалії Жоао Маркес Майа розповів учасникам про основні аспекти діяльності Альянсу у сфері запобігання кібернетичним загрозам, у тому числі – за рахунок створення спеціальних установ та структур, на кшталт Талліннського центру. Він висвітлив загальні положення португальських доробок з цього питання. Після невеликої перерви президент Португальської молодіжної атлантичної асоціації Самуель де Пайва Пірес провів перше групове заняття у форматі симуляційної презентації, присвячену питанням розвитку стратегії НАТО у ХХІ столітті. Всі учасники заходу отримали можливість висловити свою точку зору по цій проблематиці.

Сьомий день семінару робота у групах була продовжена, після чого іноземні учасники презентували свої доповіді з тематики заходу, а конкретно – щодо ролі нової стратегічної концепції Північноатлантичного альянсу в сучасному світі. Завершився семінар заключними ремарками та побажаннями, висловленими представником Португальського атлантичного комітету Хорхе Гірао і президентом Португальської молодіжної атлантичної асоціації та молодіжної асоціації атлантичної угоди Самуелем де Пайва Піресом.13 липня 2011 р.

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ РЕГІОНАЛЬНИХ МАС-МЕДІА, ПРИСВЯЧЕНА ДО ДНЯ ЄВРОАТЛАНТИЧНОГО ПАРТНЕРСТВА

12 липня 2011 р. в приміщенні Донецького прес-клубу відбулась прес-конференція для представників регіональних засобів масової інформації. Організація заходу була присвячена до Дня євроатлантичного партнерства, 20-річчя співробітництва України та НАТО та річниці підписання Мадридської Хартії про особливе партнерство. В прес-конференції взяли участь директор Донецької міської громадської організації «Центр міжнародної безпеки» Кравченко В.В.; заступник директора Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки Донецького національного університету Теміров Ю.Т.; експерт з питань міжнародної безпеки Каракуц А.М. Відбувся телеміст з відомим експертом з питань євроатлантичного співробітництва, професором кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету Тодоровим І.Я.

Доповідачі відзначили, що після президентських виборів 2010 року важливість євроатлантичного вектору співпраці в якості однієї з основних складових зовнішньої політики України не змінилась. Партнерство Києва та Брюсселя охоплює всі сфери діяльності нашої держави, й у кожному випадку є корисним для України. Експерти відзначили, що воно відіграє важливу роль у формуванні стратегії розвитку нашої держави, та завдяки цілому спектру окремих заходів робить середовище учередині України більш безпечним.

Пан Кравченко у своєму виступі відзначив основні віхи у історії відносин нашої держави з Організацією Північноатлантичного договору, привітавши присутніх з 20-ю річницею початку двостороннього співробітництва. Він наголосив на успішності виконання Україною партнерських зобов’язань згідно з прийнятим форматом співробітництва у вигляді щорічних національних програм. Зокрема, 13 квітня 2011 року Президент України Віктор Янукович своїм указом затвердив „Річну національну програму співробітництва Україна - НАТО на 2011 рік”. Цією програмою передбачено виконання рекордної кількості спільних проектів – 64, як у військовій, так і в цивільній сферах. За останні місяці значно активізувалась діяльність Комісії Україна-НАТО.

Пан Тодоров акцентовано виклав основні ідеї Плану заходів Щорічної національної програми спіробитництва Україна-НАТО. Зокрема він відзначив широку сферу співробитницвта, що стосується без виключення усіх життєво важливих суспільних аспектів, як то економічна та енергетична безпека, оборона, соціальний захист окремих слоїв населення і т.п.

Пан Теміров, відповідаючи на хвилююче для всіх питання щодо практичної користі від підтримки дружніх відносин з Альянсом для кожного окремого українця, основну увагу приділив розповіді про проекти НАТО, які здійснюються на території Східної України. Він розповів про основні напрями співпраці з Альянсом у невійськовій площині, зупинившись окремо на участі України в програмах НАТО „Партнерство заради миру” та „Наука заради миру та безпеки”. Одним із основних аспектів такої співпраці він визначив здійснення утилізації протипіхотних мін та застарілих артилерійських снарядів на базі Донецького казенного заводу. Згідно з цим проектом країнами-членами НАТО українській стороні було надане високотехнологічне обладнання для здійснення цього проекту. Слід зазначити, що зберігання такої великої кількості боєприпасів на українських військових складах, приймаючи до уваги чисельні нещасні випадки, є дуже небезпечним. Їхнє якнайшвидше знищення є одним з основних завдань при створенні новітніх сучасних збройних сил. Окрім цього, Північноатлантичний Альянс долучився до виконання проектів, спрямованих на підтримку безпечної життєдіяльності простих українців у Закарпатті (за рахунок спеціальної програми запобігання наслідкам природніх катастроф), Харкові (участь у ліквідації наслідків руйнування комунальних споруд) тощо. Також НАТО активно допомагає у проведенні оборонної реформи в Україні, зокрема, залучається до виконання екологічного аудиту військових об’єктів, надає допомогу у вирішенні проблем звільнених у запас військовослужбовців. Саме завдяки НАТО було збережено у належному стані найбільший у Європі полігон „Яворів” у Львівській області.

Пан Каракуц більш детально зупинився на аналізі динаміки громадської думки населення Донбасу щодо питань інтеграції та співробітництва з Північноаталнтичним Альянсом. Він оперував даними соціалогічних досліджень, проведених у 2008 та 2011 роках громадськими організаціями - Центром політологічних досліджень та Центром міжнародної безпеки. Згідно з наведеними результатами досліджень, слід відзначити, що велика кількість опитуваних має досить низький рівень поінформаваності про діяльність НАТО та стан двосторонньої співпраці. Більшість населення виступає проти вступу нашої держави до будь-яких військових блоків, втім погоджується з необхідністю підтримувати сталий рівень співробітництва та продовжувати виконання проектів, що поліпшують обороноспроможність та підвищують загальний рівень життя українців.

Частково доступна стенограма заходу, яку Ви можете завантажити у форматі документу тут.
Download file (DOC)

Більше фото


7 квітня 2011 р.

Презентація навчального посібника
"Безопасный мир"

7 квітня 2011 р. о 10.00 у приміщенні науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки (м. Донецьк, вул. Університетська 24, корпус 2, кімната 11) відбулась офіційна презентація третього видання навчального посібника «Безопасный мир» (російською мовою). Книга представляє собою унікальну збірку адаптованого до вивчення матеріалу для спеціального шкільного курсу, присвяченого проблематиці міжнародної безпеки зокрема, та міжнародних відносин загалом. Навчальний посібник був розроблений протягом 2007-2008 рр. експертним колективом Центру міжнародної безпеки ДонНУ під редакцією доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Крапівіна О.В. Третє видання містить суттєві доопрацювання методологічного та змістовного наповнювання, які точніше відбивають міжнародні реалії сьогодення у контексті зовнішньополітичного курсу України. Особлива увага авторами була приділена опису ролі та завдань Організації Північноатлантичного договору, аспектам її військової та цивільної діяльності протягом історії та на сучасному етапі, співробітництву України з Альянсом.

Навчальний посібник для старшокласників «Безопасный мир» (російською мовою) представляли доктор історичних наук, професор, заступник директора науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки Тодоров І.Я., директор ДМГО «Центр міжнародної безпеки» Кравченко В.В., керівник проекту Замікула М.О.


6 грудня 2010 р.

Осіння Академія
«Нова стратегічна концепція Північноатлантичного альянсу: перспективи для держав Центральної та Східної Європи»

м. Донецьк, 30 листопада-2 грудня 2010 року

30 листопада – 2 грудня 2010 р. у м. Донецьк у приміщенні конференц-залу готельного комплексу «Атлас» відбулась міжнародна конференція «Нова стратегічна концепція Північноатлантичного Альянсу: перспективи для держав Центральної та Східної Європи». До участі в конференції в якості доповідачів були запрошені представники штаб-квартири Організації Північноатлантичного договору, дипломати, що представляють дипломатичні та консульські установи, розташовані в Україні, провідні експерти в галузі міжнародної безпеки з України, Німеччини, Чехії, Литви, Білорусі та Росії. В якості слухачів конференції виступали молоді науковці, аспіранти та студенті, що представляють наукові установи та вищі навчальні заходи різних регіонів України, Росії, Польщі та Білорусі.

Конференція була спрямована на обговорення нової стратегічної концепції НАТО, прийнятої на саміті організації в Лісабоні 19-20 листопада 2010 р., перспектив євроатлантичного співробітництва у Центральній та Східній Європі, створення умов для конструктивної дискусії між доповідачами та слухачами. Головна мета проведення даного заходу – дослідити в експертному колі новітні загрози міжнародній безпеці, визначити вплив нових глобальних викликів безпеці на порядок денний Організації Північноатлантичного договору та перспективи східної політики Альянсу в сучасних умовах. Залучення експертів з країн-сусідів сприяло розгортанню конструктивної дискусії та допомогло в обміні знаннями і точками зору стосовно нової стратегічної концепції НАТО, обговоренню ключових принципів розбудови ефективної системи регіональної безпеки у Центральній та Східній Європі. Захід було організовано ДМГО «Центр міжнародної безпеки» у співпраці з Центром інформації та документації НАТО в Україні та Міжнародним фондом «Відродження».

На початку першого дня роботи Академії з вступною промовою виступили голова департаменту співробітництва з країнами - партнерами відділу публічної дипломатії НАТО Мішель Дюре, Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку Клаус Ціллікенс та Директор Центру міжнародної безпеки ДонНУ Олександр Крапівін. Вони привітали учасників заходу, побажали їм успішної роботи в секціях Академії та окреслили основні аспекти її проведення. Також були вирішені окремі організаційні питання.

Робота першого дня Академії була присвячена розгляду тематики безпеки в регіоні Центральної та Східної Європи в рамках нової стратегічної концепції НАТО. Першим слово взяв голова департаменту співробітництва з країнами - партнерами відділу публічної дипломатії НАТО Мішель Дюре. У своєму виступі він детально висвітлив основні положення Нової стратегічної концепції, окрему увагу приділивши таким важливим питанням, як боротьба з новими загрозами безпеці (на кшталт кібертероризму, енергетичної безпеки та піратства) та проблематика кризового менеджменту. Не залишилась без уваги й операція Альянсу в Афганістані, яка, за рішенням саміту, виходить на завершальний етап проведення. Беручи до уваги власний багатий досвід роботи в Східній Європі, пан Дюре описав перспективи для розвитку євроатлантичного партнерства держав регіону, що були закладені в стратегічній концепції. Наступний виступ показав російську позицію щодо зазначених питань. Старший радник Посольства Російської Федерації в Україні Віктор Кочуков розповів про сучасний стан співпраці між Москвою та Брюсселем, підкреслюючи важливість досягнутого у Лісабоні порозуміння між сторонами. Також він підкреслив значення держав Центральної та Східної Європи для захисту безпеки Російської Федерації, наголосивши, що розвиток співробітництва Кремля з цими країнами є одним з головних пріоритетів російської зовнішньої політики. Представник Міністерства закордонних справ України Анатолій Соловей окреслив перспективи розвитку євроатлантичного партнерства України в сучасних умовах, наголошуючи, що, незважаючи на проголошення нашою державою нейтрального статусу, відносини з НАТО залишаються важливою складовою української політики безпеки та оборони.

Після перерви на обід слово взяв радник з євроінтеграційних питань в Бюро Комітету з питань освіти, науки та культури Литовського парламенту Аудріус Скаістус. Він розповів про позицію Литви з приводу прийняття стратегічної концепції, та підкреслив значення розвитку справжньої співпраці між країнами Центральної та Східної Європи, що вже отримали членство в Альянсі, та державами-парнтерами організації. Експерт Інституту Євроатлантичної співпраці у м. Києві Володимир Горбач та професор Донецького національного університету Ігор Тодоров окреслили у своїх виступах значення положень Нової стратегічної концепції Організації північноатлантичного договору для східноєвропейських країн з наукової точки зору, також зупинившись на аналізі окремих положень цього документу, присвячених визначенню формату відносин з партнерами.

Завершився перший день роботи академії урочистим прийомом з нагоди початку її роботи, на який були запрошені доповідачі та слухачі. Вони отримали чудову можливість обговорити цікаві питання та поспілкуватися у неформальній обстановці.

Робота другого дня Академії була присвячена тематиці адаптації НАТО до нових викликів безпеці. Доцент Донецького національного університету Юрій Теміров розповів про висвітлення тематики боротьби з цими новими загрозами у програмних документах західноєвропейських та північноамериканських держав, наголошуючи, що у Новій стратегічній концепції знайшли свої відображення роки потужної праці провідних західних експертів з різних держав. Представник Асоціації атлантичного договору в Білорусі Михайло Недвецький висвітлив діяльність своєї організації та підкреслив досягнення Білорусі у сфері боротьби з новими загрозами, наголошуючи на перспективах співробітництва в даній сфері з європейськими та трансатлантичними структурами. Майор медичної служби Литовських збройних сил Сарунас Раткус зупинився на суто військовому аспекті боротьби з новими загрозами, базуючись на власному досвіді участі в операції Альянсу в Афганістані. Він також розповів про провідну роль, яку грають країни Балтії у протистоянні такій важливій небезпеці, як кібертероризм. Доцент Київського Інституту Міжнародних Відносин Ігор Мінгазутдінов та доцент Запорізького національного університету Олександр Давлєтов висвітлили наукове забезпечення визначення рівня небезпеки окремих новітніх загроз стабільності світового порядку та з експертної точки зору окреслили основні аспекти впливу цих загроз на без пекове середовище. Професор Санкт-Петербурзького державного університету Ігор Баригін висвітлив вклад російської наукової еліти в справу розробки концепції боротьби з новими без пековими загрозами.

Після обіду слухачі академії взяли участь в семінарському занятті. Вони були розділені на дів групи, кожна з яких займалася вивченням окремого аспекту Нової стратегічної концепції Альянсу. Група доцента Одеського національного університету ім.. І.Мєчникова Михайла Борисова вивчала військові загрози безпеці ХХІ століття, у той час як група Професора Санкт-Петербурзького державного університету Ігоря Бадигіна досліджувала нові виклики безпеці. Семінарські заняття завершилися обговоренням вивченого матеріалу, проведеним професором Донецького національного університету Ігорем Тодоровим. Протягом третього дня роботи Академії була організована рольова гра у форматі моделювання засідання Північноатлантичної Ради. Кожен з учасників представляв окрему країну Альянсу, та брав участь в обговоренні перспектив місії НАТО в Афганістані, визначаючи позитивні та негативні наслідки проведення даної операції та намагаючись досягнути консенсусу у відповіді на питання – є ця місія успішною чи ні? Модераторами рольової гри виступили директор Центру політологічних досліджень Сергій Штукарін та представник Вроцлавського університету Збігнев Черпінський.

Робота Академії завершилася церемонією урочистого закриття заходу, на якому учасникам були вручені пам’ятні сертифікати. Керували заключним етапом конференції Генеральній консул Чеської Республіки в Донецьку Антонін Мургаш та Директор Центру міжнародної безпеки ДонНУ Олександр Крапівін.

Більше фото


26 листопада 2010 р.

Саміт молодих атлантистів
м. Лісабон, Португалія
17 – 20 листопада 2010 р.

17 - 20 листопада 2010р, паралельно з проведенням саміту Організації Північноатлантичного договору в Лісабоні, у португальській столиці пройшов Саміт молодих атлантистів, в якому прийняли участь представники країн-членів Альянсу та держав-партнерів. Захід був організований Асоціацією Атлантичного Договору у співпраці з Атлантичною Радою та Атлантичним Комітетом Португалії.

У перший день роботи заходу учасників у неформальній обстановці привітали президент Атлантичного Комітету Португалії Бернардіно Гомес, віце-президент Атлантичної Ради США Франсуаза Бурвель, та генеральний секретар Асоціації Атлантичного Договору Тролс Фрьолінг.

Другий день роботи розпочався з офіційної церемонії відкриття заходу, проведеного зазначеними вище особами. До них приєднався прем’єр-міністр Португалії Жозеф Сократеш. До представників молоді також звернулася помічник генерального секретаря НАТО з відділу Публічної дипломатії Стефані Бабст, яка привітала їх та побажала успіхів у подальшій роботі протягом саміту, розповівши про стратегію Альянсу відносно до молодих експертів. Наступна секція була присвячена дискусії стосовно того, якою повинна стати Організація північноатлантичного договору у перспективі. Модератором дискусії виступила пані Бурвель, віце-президент Атлантичної Ради США. Протягом секції були підняті такі цікаві питання, як підвищення зацікавленості у євроатлантичних справах в країнах, що не є членами Альянсу (державах Африки, Північної Америки та Східної Азії), роль заморожених конфліктів у визначенні перспектив розвитку НАТО, та перспективи організації грати глобальну роль у врегулюванні міжнародного середовища. Учасники дискусії прийшли до висновку, що принцип консенсусу, прийнятий зараз у Брюсселі, не завжди задовольняє потреби вирішення проблемних питань, бо створює можливості для підвищення рівня корупції та розвитку бюрократичних установ.

Після короткої перерви учасники обговорили проблеми Альянсу, пов’язані з проведенням міжнародних операцій. У обговоренні взяли участь заступник голови військового комітету НАТО генерал Уолтер Гаскін, науковий директор Оборонного коледжу НАТО Карл-Хайнц Кемп, консультант по зв’язкам з громадськістю та конфліктному врегулюванню Райан Гаун, та виконавчий директор Ізраїльської організації «Мережа для миру» Ейял Равів. Основною темою дискусії стало обговорення перспектив операції Альянсу в Афганістані (у тому числі – з точки зору співпраці громадських та військових структур та діяльності неурядових організацій), яка на даний момент є основним аспектом військової діяльності організації, втім, не були забуті й такі важливі сфери миро творчості НАТО, як місія КФОР та патрулювання Аденської затоки.

Після обіду учасники саміту дослідили можливості та перспективи розширення нових вимірів атлантичної безпеки за рахунок південного напрямку – а саме, співпраці з країнами Середземномор’я, Африки, Південної Америки та Східної Азії. Модератором сесії виступив представник Нового університету Лісабону Мануела Франко. З доповідями виступили представник Нового університету Лісабону Карлос Гаспар, представники Бразилії Альфредо Валладао та Анголи Беларміно Ван-Дюнем.

Після перерви робота була продовжена в різних секціях. В першому конференційному залі обговорювалися питання нових загроз та відповідей на них атлантичної спільноти. Доповіді з даної тематики зробили експерт Міжнародного інституту стратегічних досліджень Великобританії Давід Санторо (Франція), співробітниця Хашимітського університету Шірен Машакба (Йорданія), представник нігерійського бізнесу Інем Есьєн, та молодший співробітник Інституту політичних досліджень Філіпе Пате Дуарте (Португалія).

В другому конференційному залі розглядалася проблематика розбудови демократії та підтримки прав людини. Модератором засідання виступив радник з політичних питань європейського комітету громадських свобод, правосуддя та внутрішніх справ Жоель Фісс (Швейцарія). З доповідями виступили старший дослідник інституту Ріфт Веллі Алі Верджі (Канада), менеджер проектів Південноафриканської фундації Гчціно Млаба, урядовий радник офісу президента Руанди від імені Африканської Урядової Ініціативи Тоні Блера Клер Лейх.

В третьому конференційному залі обговорювалися перспективи розвитку держав Балканського півострова та ролі НАТО в розбудові миру в регіоні. Модератором засідання виступив Адрі Нурелларі (Албанія). Свої доповіді презентували старший співробітник Міністерства економіки та регіональної співпраці Боснії та Герцеговини Мілан Кондіч, політичний радник генерального секретаря Секретаріату Ради регіонального співробітництва Хорватії Іван Бояніч, співробітник Університету бізнесу та технологій Емруш Уткані (Косово) та співробітник Міжнародної фінансової корпорації МВФ Павле Мікеліч (Сербія).

Основною темою третього дня роботи саміту було обговорення у експертному колі нової стратегічної концепції НАТО та перспектив розвитку Альянсу. З вступним словом до учасників звернулись президент Асоціації Атлантичного Договору Карл Ламерс, президент Атлантичної Ради Сполучених Штатів Фредерік Кемпе та резидент Атлантичного Комітету Португалії Бернардіно Гомер.

Перша секція третього дня розглядала проблематику впливу світової економічної кризи на атлантичну систему безпеки. Модератором секції виступив президент та головний виконавчий директор Атлантичної Ради США Фредерік Кемпе. Головний виконавчий директор з питань Європи, Близького Сходу та Африки Вільям Міллз у своїй доповіді щодо того, як боротися х кризою, заявив, що необхідно інтенсифікувати економічні процеси та розвиток за межами Європи, спираючись на стрімко зростаючі економіки Китаю та Бразилії. Заступник помічника генерального секретаря НАТО з відділу сучасних питань безпеки організації Джеймє Ші, спираючись на власні дані та прогнози, акцентував увагу на необхідності взаємодії держав-партнерів щодо прийняття спільного порядку денного щодо європейської безпекової сфери. Також у обговоренні зазначеної проблематики взяли участь постійний представник США у штаб-квартирі НАТО Іво Даалдер, представник юридичних кіл Анголи Нгуну Тіні, професор права Школи Пола Нітце Стівен Хілл (США).

Після перерви розпочалася робота наступної сесії, присвяченої дослідженню ролі Північноатлантичного Альянсу в майбутній Європі з точки зору міністерств закордонних справ. Модератором цього етапу саміту виступив науковий директор Оборонного коледжу НАТО Карл-Хайнц Кемп. Основна увага протягом даної сесій була присвячена питанням взаємодії НАТО з державами Східної Європи. З приводу окремих країн учасники прийшли до наступних висновків: Росія залишається ключовим партнером Альянсу в регіоні, у той же час основними питаннями взаємодії з цією країною залишаються енергетична безпека та проблематика розвитку ракетної зброї, а також – вплив двосторонніх американо-російських відносин на співпрацю з Брюсселем; з Україною, в умовах приходу до влади в державі нових політичних сил, продовжує розвиватися тісне партнерство, у тому числі – в військовій сфері; Грузія була визнана важливим союзником Альянсу, та підтверджено її право претендувати на членство в організації, враховуючи рішення Бухарестського саміту. В обговоренні взяли участь Міністр закордонних справ Естонії Урмас Пает, Міністр оборони Литви Раса Юкнявічене та Й.В. Александр Вершбов, Заступник міністра оборони США з питань міжнародної безпеки.

Після закінчення роботи сесії розпочалась прес-конференція генерального секретаря Організації північноатлантичного договору Андерса Фога Расмуссена. У своєму виступи він приділив увагу трьом основним аспектам діяльності Альянсу: операції в Афганістані, протиракетній обороні та кібернетичній безпеці. Він заявив, що важливою складовою врегулювання кожного з цих питань є налагодження співпраці як з Російською Федерацією, так і з Організацією Об’єднаних Націй. Відповідаючи на питання аудиторії, пан Расмуссен торкнувся проблематики Близькосхідного врегулювання, зазначаючи, що роль Альянсу в цьому регіоні є виключно спостерігальною; підтвердив рішення Бухарестського саміту щодо можливого членства в організації України та Грузії, підкреслюючи, що прийняття остаточного рішення залишається за народами цих держав; торкнувся проблематики трансатлантичного партнерства та його розвитку в нових умовах. Також він заявив, що необхідно посилювати роль та присутність ЄС в Косово, базуючись на принципі спільної відповідальності, наголосив на важливості діяльності молодіжних атлантичних рухів та неурядових організацій, окреслив перспективи налагодження Альянсом співробітництва з країнами Центральної Азії та торкнувся проблеми створення Москвою своєї власної оборонної системи, що повертає світ до часів існування двох систем колективної безпеки. Пан Расмуссен підкреслив, що Альянс на сучасному етапі повинен мати можливості швидко реагувати на будь-які загрози та виклики (включаючи нові форми тероризму та зміни клімату), втім його структура та відданість принципу консенсусного рішення уповільнює швидкість такого реагування. Після цього на питання учасників саміту відповів голова військового комітету НАТО адмірал Джампаоло ді Паоло, який наполягав на необхідності якомога скорішої розбудови без пекової мережі між країнами-партнерами.

Після обіду Верховний головнокомандувач збройними силами НАТО в Європі адмірал Ставрідіс розповів про плани НАТО відносно до операції в Косово, у тому числі – щодо боротьби з наркотрафіком та тероризмом. Також він окреслив перспективи розвитку співробітництва між державами-партнерами стосовно миротворчих операцій.

Командуючий силами ІСАФ в Афганістані генерал Девід Петреус у вигляді презентації розповів учасникам саміту про сучасний стан справ у цій державі. Він навів статистичні дані з приводу розвитку національної афганської армії (кількість якої за останній рік зросла на 36 %), розбудови інфраструктури в країні (за весь час проведення операції в Центральній Азії НАТО побудувало в Афганістані 5000 км доріг, забезпечила постачання електричної енергії у віддалені райони держави, сприяла розвитку освіти в країні, у тому числі – для жінок), та динаміки терористичної діяльності в останні роки. Наприкінці дня під час спеціальної секції відбулась дискусія на тему сучасних підходів до питань міжнародної безпеки. Модератором виступав Марк Голдберг (США). В рамках панельних дебатів виступили старший громадський представник НАТО в Афганістані Марк Седвілл, спеціальний представник генерального секретаря ООН в Афганістані Стаффан де Містура та співробітник Інституту державної розбудови Ашфар Гані (Афганістан).

Робота четвертого дня молодіжного саміту розпочалась з відео-конференції з афганськими університетами у містах Герат, Кандагар та Джелалабад. Зі вступним словом виступив заступник Міністра вищої освіти Афганістану професор Бабурі. У розмові зі своїми афганськими колегами, делегати обговорили ситуацію в цій країні, різні майбутні шляхи, альтернативи, та вклад НАТО та інших міжнародних організацій щодо вирішення нагальних проблем та викликів, з якими стикаються Афганістан та його народ. Модераторами секції виступили консультант з питань зв’язків з громадськістю та вирішення конфліктів Райан Гоун (Ірландія) та голова департаменту зі співробітництва країн-членів відділу Публічної дипломатії НАТО Антонелла Церасіно.

Після обіду відбувся брифінг за підсумками роботи Північноатлантичної Ради за головуванням Заступника помічника генерального секретаря НАТО з відділу сучасних питань безпеки організації Джеймє Ші. Протягом брифінгу були представлені коментарі щодо нової стратегічної концепції Альянсу, що була затверджена на великому саміті, щодо співробітництва з РФ в галузі протиракетної оборони, окреслені етапи майбутньої трансформації місії НАТО в Афганістані та ін.

Протягом заключної сесії за підсумками роботи саміту свої враження щодо сучасної архітектури міжнародної безпеки, перспектив розвитку трансатлантичного партнерства та ролі окремих держав в цьому процесі висловили дослідник Фундації Магна Чарта Еміліано Сторнеллі (Італія), політичний аналітик Центра стратегічних досліджень Гааги Аріє Рем Кортевег (Нідерланди), директор ДМГО «Центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко (Україна) та президент громадської організації «Креативна Дипломатія» Наталя Бурлінова (Росія). Модератором сесії був професор права Університету Джорджтауна Марк Власіч (США).

Робота молодіжного саміту завершувалась виступом генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Пан Гі Муна.


19 травня 2010 р.

Міжнародна конференція «Відносини НАТО-Україна та НАТО-Росія в контексті нової стратегічної концепції НАТО»
м. Донецьк, 18-19 травня 2010 року

18-19 травня 2010 р. у м. Донецьк у приміщенні аудиторії № 38 історичного факультету Донецького національного університету (ІІ корпус ДонНУ) пройшла Третя Міжнародна конференція «Відносини НАТО-Україна та НАТО-Росія в контексті нової стратегічної концепції НАТО». До участі в конференції в якості доповідачів були запрошені представники штаб-квартири Організації Північноатлантичного договору, дипломати, що представляють дипломатичні та консульські установи, розташовані в Україні, провідні експерти в галузі міжнародної безпеки з України та Російської Федерації. Серед них: Антонін Мургаш, генеральний консул Чеської Республіки в м. Донецьк; Клаус Ціллікенс, генеральний консул ФРН в м. Донецьку; Микола Сунгуровський, директор Військових програм Центру Разумкова; Ігор Чернов, директор Інформаційного центру з питань міжнародної безпеки, м. Волгоград, Росія; Володимир Фурашев, завідувач відділом інформаційної політики у сфері євроатлантичної інтеграції України Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України. Також протягом заходу була організована відео-конференція зі штаб-квартирою НАТО в Брюсселі.

В якості слухачів конференції виступали молоді дослідники, аспіранти та студенті, що представляють наукові установи та вищі навчальні заходи різних регіонів України та Росії.

Конференція була спрямована на обговорення у експертному колі перспектив євроатлантичних процесів на Сході Європи, створення умов для конструктивної дискусії між доповідачами та слухачами. Головна мета проведення даного заходу – дослідити в експертному колі перспективи євроатлантичної системи колективної безпеки в контексті розробки нової стратегічної концепції НАТО, визначивши вплив нових глобальних викликів безпеки на порядок денний Організації Північноатлантичного договору та перспективи східної політики Альянсу в сучасних умовах. Також на конференції обговорювалося майбутнє відносин у форматі НАТО - РФ, приймаючи до уваги останні заяви про так зване «перезавантаження» цього партнерства, та досліджувалися євроатлантичні перспективи України, з огляду на результати президентських виборів 2010 року та новий формат зовнішньополітичного курсу. Мала місце спроба зашкодити проведенню конференції з боку агресивно налаштованих депутатів місцевих рад від блоку Наталі Вітренко, які продемонстрували абсолютний правовий нігілізм.

Залучення російських експертів сприяло розгортанню конструктивної дискусії та допомогло в обміні знаннями і точками зору з безпекових питань, обговоренню ключових принципів розбудови ефективної системи регіональної безпеки у Східній Європі. Фактично, була продовжена інтенсивна публічна дискусія щодо майбутнього відносин у трикутнику Україна-Росія-НАТО, розпочата протягом проведення двох подібних заходів у 2008 та 2009 роках.

Захід було організовано Науково-інформаційним Центром міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету у співпраці з Центром інформації та документації НАТО в Україні.

Більше фото


28 грудня 2009 р.

Міжнародний семінар «Україно-російські відносини у контексті розширення євроатлантичної системи безпеки»
Донецьк, Україна
21-24 грудня 2009 р.


21-24 грудня 2009 р. Донецька міська громадська організація «Центр міжнародної безпеки» та Науково-інформаційний Центр міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету у співпраці з регіональним інформаційним агентством „ХХІ век” (м. Волгоград, Росія) провели семінар „Україно-російські відносини у контексті розширення євроатлантичної системи безпеки”. Участь в ньому приймали студенти вищих навчальних закладів Східної України та Південно-Західної Росії – переможці конкурсу есе, присвяченого питанням україно-російських відносин.

Перший день заходу було присвячено сучасним викликам європейській безпеці. Із привітаннями виступили проректор ДонНУ з міжнародних зв’язків Іваніцін М.П. та декан історичного факультету ДонНУ Добров П.В. Після спілкування зі пресою доповідь на тему «Європейська безпека після системних змін 1990-х рр.» зробив професор Крапівін О.В. Виступ викликав жваву реакцію серед учасників семінару, пролунали питання про оцінку сучасного становища Росії та України в світі, перспективи розширення таких міжнародних організацій як НАТО та ЄС. Після обіду експертом Центру міжнародних відносин у м. Вроцлаві (Польща) Збігневим Черпінським був піднятий інший аспект європейської безпеки - «Конфлікти на пострадянському просторі та шляхи їх врегулювання». Доповідач особливу увагу приділив конфліктам у Чорноморсько-Каспійському регіоні, які безпосередньо впливають на безпеку України та Росії, а саме – Придністров’ю, конфлікту навколо Нагорного Карабаху та російсько-грузинській війні 2008 р. Гостру дискусію викликало останнє питання – точка зору польського експерту призвела до великої кількості запитань з боку російських учасників. Закінчив перший день заходу семінар, на якому мали змогу виступити зі своїми доповідями переможці конкурсу есе – студенти вищих навчальних закладів Східної України та Південно-Західної Росії. Першим презентував своє есе студент Волзького інституту будівництва та технологій Баришев Микита під назвою «Роль Росії в конфліктах на пострадянському просторі». Також доповіла студентка Волгоградської Академії Державної Служби Фаустова Ольга. ЇЇ есе було присвячено майбутнім відносинам у трикутнику Україна-Росія-Європа. Серед студентів відбулось цікаве обговорення україно-російських відносин, ролі Росії на пострадянському просторі та перспектив вступу України до ЄС.

Другий день міжнародного семінару розпочався із лекції, присвяченій теорії ігор, яку провів доцент кафедри міжнародних відносин ДонНУ Чарських І.Ю. Головною метою була підготовка студентів до рольової гри, запланованої на останній день заходу, а також створення серед студентів відчуття єдності шляхом проведення командних ігор. Після обідньої перерви до учасників семінару завітав радник посольства Російської Федерації в Україні Гурін Д.Є., який поділився своїм цікавим досвідом дипломатичної служби. Зокрема, він обсудив стан російсько-українських відносин напередодні президентських виборів в Україні, висловив позицію РФ щодо статусу Південної Осетії та Абхазії, перспектив членства України в НАТО. Завершили робочий день виступи студентів-переможців конкурсу есе. Виступили студенти Донецького національного університету Володимир Павлов із есе «Євроатлантична інтеграція України: загроза для Росії?», і Проданов Олександр із есе «Безпека в Чорноморсько-Каспійському регіоні», студент Донецького економіко-гуманітарного інституту Козлов Віктор із есе «Інтеграція України до НАТО» та студентка Волгоградського державного університету Кулешова Катерина з темою «Трансформація геополітичної ідентичності України: загроза для Росії?» Лейтмотивом дискусії була євроатлантична інтеграція України, наскільки вона загрожує безпеці Росії.

Третій день заходу розпочав своїм виступом доцент кафедри міжнародних відносин ДонНУ Теміров Ю.Т. Він торкнувся питань сучасного стану російсько-українських відносин, що викликало велику кількість запитань в аудиторії. Продовжив тему експерт «РИА ХХІ век» (м. Волгоград) Ягубкін В.О., який висловив свої міркування щодо майбутнього відносин України та РФ, необхідності більш тісної кооперації двох країн. Продовжили роботу виступи учасників семінару. В цей день презентували свої есе студенти Донецького національного університету Кравченко Анна з темою «Євроатлантична інтеграція України: загроза для Росії?», Стецюк Катерина із роботою «Російсько-українські відносини: історична дружба чи прагматичне партнерство», студент Волгоградського державного університету Петров Кирило з аналогічною темою. Студенти продовжили обговорення проблем можливого вступу України до НАТО. Після обіду відбулась екскурсія до Генерального Консульства Чеської Республіки в м. Донецьку, де учасників семінару гостинно зустрів Його Високоповажність пан Антонін Мургаш.

Останній день конференції розпочався з рольової гри «Засідання Північноатлантичної Ради НАТО», яка була присвячена моделюванню обговорення країнами-членами Альянсу інциденту в афганській провінції Кундуз 4 вересня 2009 р. (внаслідок авіаційного удару літаків НАТО загинуло декілька десятків мирних мешканців). Усі чотирнадцять переможців конкурсів есе отримали свою роль – представництво інтересів окремих країн Північноатлантичного альянсу. Учасники були розділені на політичний та військовий комітети, та за наслідком засідань прийняли підсумкову резолюцію. На роль модератора рольової гри був запрошений виконавчий директор ДОГО «Асоціація європейських студій» Штукарін С.І. Після обіду відбувся останній семінар переможців конкурсу есе. Виступи зробили студенти Донецького національного університету Кут’я Ольга із темою «Євроатлантична інтеграція України: загроза для Росії?», Смірнова Ольга із есе «Україна-Росія: історична дружба чи прагматичне співробітництво», студентка Волгоградської академії державної служби Доброскокіна Марія з есе «Україно-російські газові конфлікти: наслідки для двосторонніх відносин», Євменова Наталя з Волгоградського філіалу Російського державного торгово-економічного університету з роботою «Росія та майбутнє європейської системи безпеки», Корніхіна Марина з Волгоградського державного педагогічного університету з есе «Відносини Україна-Росія-Європа: погляд в майбутнє». На протязі семінару були обговоренні численні аспекти українсько-російських відносин, особливо газові війни та питання базування Чорноморського флоту РФ у Севастополі.

Урочиста церемонія закриття міжнародного семінару „Україно-російські відносини у контексті розширення євроатлантичної системи безпеки” завершилась видачею сертифікатів переможцям конкурсу есе та учасникам.

Внаслідок семінару були встановлені корисні контакти між молоддю двох сусідніх держав. Його спрямованість на студентів молодших курсів дозволяє сподіватися, що й в майбутньому вони зможуть приймати участь у спільних заходах, як в Україні так і Росії. Зокрема, учасники домовились, що наступного року схожий захід буде проведено в Російській Федерації. Важливим наслідком є встановлення та розвиток відносин між громадськими організаціями двох країн, перспективи кооперації між вищими навчальними закладами.

Більше фото


15 грудня 2009р.

Інформаційний тур у Донецькій області


Протягом грудня 2009 р. співробітники та експерти Центру міжнародної безпеки здійснили інформаційний тур з питань євроатлантичної проблематики по районних центрах Донецької області. Захід мав офіційну назву «Проблеми та перспективи євроатлантичної інтеграції України», та був спрямований на донесення до студентської молоді правдивої та неупередженої інформації щодо розвитку євроатлантичних процесів у світовій політиці. Експертна група, до якої входили Ігор Тодоров, доктор історичних наук, професор кафедри Міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету, Ірина Богинська, кандидат історичних наук, доцент кафедри Міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету, Валерій Кравченко, директор ДМГО «Центр міжнародної безпеки», Андрій Каракуц, експерт Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці ДонНУ, Микола Замікула, аспірант кафедри Міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету, Євген Новіков, співробітник-аналітик Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці ДонНУ, за допомогою презентацій з тематики відносин Україна-НАТО та Росія-НАТО, окреслили перспективи розширення Північноатлантичного Альянсу на Схід, у пострадянському просторі. Також слухачам було запропоновано подивитися фільм «Україна в НАТО: міфи і реальність», відзнятий громадською організацією «Фонд Демократичних Ініціатив».

Протягом здійснення інформаційного туру були проведені семінари в основних містах Донеччини, у тому числі в м. Маріуполь (на базі Маріупольського державного гуманітарного університету); м. Макіївка (на базі Макіївського економіко-гуманітарного інституту); м. Горлівка (на базі Горлівського державного педагогічного інституту); м. Костянтинівка (на базі Учбово-консультаційного Центру ДонНУ) та ін.

Більше фото


10 грудня 2009 р.

Наукова конференція «НАТО між Бухарестським та Лісабонським самітами: нова стратегічна концепція та перспективи членства України»
Вільнюс-Каунас, Литва
2-4 грудня 2009 р.


З 2 по 4 грудня 2009 року в м. Вільнюс, Литва, Литовською Асоціацію Атлантичної угоди була організована наукова конференція «НАТО між Бухарестським та Лісабонським самітами: нова стратегічна концепція та перспективи членства України». Захід проходив в рамках спільного україно-литовського проекту, спрямованого на дослідження та використання литовського інтеграційного досвіду в розвитку українських євроатлантичних процесів. Україну на цьому заході представляла делегація у складі викладачів та студентів Донецького національного університету, представників громадських організацій та засобів масової інформації Донецького регіону. Засідання конференції проходили в залах Литовського Сейму.

Протягом роботи першої секції конференції розглядалася наступна тема: «Створення Нової стратегічної концепції Організації Північноатлантичного договору та роль Литви». Доповідачами виступили Андріус Крівас - радник міністерства Оборони та закордонних справ, та Йонас Даніляускас – голова підрозділу стратегічних та трансатлантичних відносин. Доповідачі описували стан обговорення Нової концепції НАТО, який складався з трьох основних етапів:

1. семінари в Люксембурзі, Любляні, Осло, Вашингтоні;
2. консультації, в яких приймали участь 12 представників країн членів НАТО;
3. апробація Нової концепції Альянсу.

Разом з цим висвітлювалася сучасний стан обороноспроможності країн Балтії. Ці держави не спроможні самі захищати свій повітряний простір, тому після вступу цих країн до Організації Північноатлантичного договору цим займаються військово-повітряні сили країн-членів НАТО. Друга частина доповіді була присвячена ролі Литви в сучасних міжнародних відносинах та без пекових структурах.

Офіційності конференції надавала присутність посла України в Литовській Республіці Івана Прокопчука. Пан Прокопчук розповів про «Договір про політичний діалог і співпрацю між Україною та НАТО» в якому наголошувалось прагнення України стати членом Альянсу. Також учасники конференції мали змогу за запрошенням пана Прокопчука відвідати посольство України в Литві та ознайомитись з особливостями його роботи.

Перший день конференції закінчувався невеликою екскурсією по Вільнюсу у супроводі членів Литовської Асоціації Атлантичної угоди (ЛАТА). Наступного дня учасники ознайомились з результатами інформаційного туру з євроатлантичної тематики, що проходив в Донецькій області, який представляв директор Донецької міської громадської організації «Центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко. Досвідом щодо проведення інформування суспільства в Литві поділилися почесний член організації ЛАТА Аудріус Скаістус та радник департаменту політичного планування пані Аудра Семаскайне. Про допомогу Литви в інформуванні суспільства в Україні щодо євроатлантичних питань доповідали Вірджинія Умбрасайне – голова програми розвитку співпраці та демократії, та пан Адомас Давалга – експерт Європейского центру вивчення інтеграції. Завершився день неформальною дискусія в головному офісі ЛАТА щодо майбутніх президентських виборів в Україні.

Останній день конференції проходив в місті Каунас. Спершу українським учасникам запропонували оглядову екскурсію по місту та відвідання військового музею війни і будинку офіцерів. Також в цей день проходив круглий стіл «Членство України в НАТО: процес та перспективи» в університеті ім.. Вітовта Великого. Всі дні роботи конференції ознаменувались плідною співпрацею та цікавими інформативними доповідями. Учасники мали змогу особисто поспілкуватися з посадовцями, які приймали безпосередню участь в підготовці Литви до вступу в НАТО.

Більше фото


18 червня 2009р.

Інформаційно-навчальний семінар для представників місцевої влади
м. Донецьк, 17 червня 2009 року

17 червня 2009 р. у приміщенні Донецької обласної державної адміністрації (м. Донецьк, бул. Пушкіна 34, 11 поверх, зал засідань облдержадміністрації) відбувся інформаційно-навчальний семінар з питань євроатлантичної інтеграції України для представників місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування Донецької області. Захід був організований Донецькою міською громадською організацією "Центр міжнародної безпеки" за підтримки Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні, Донецької обласної державної адміністрації, Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету.

Семінар був спрямований на підвищення рівня кваліфікації та загального рівня обізнаності держслужбовців з питань євроатлантичної інтеграції, присвячений висвітленню принципових питань національної безпеки України. У заході приймали участь близько 70 представників місцевих органів влади зі всього регіону. У якості спікерів виступили:
- Олексій ПЕРЕВЕЗЕНЦЕВ, перший заступник директора Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України;
- Гайке ДЬОРРЕНБЕХЕР, керівник представництва Фонду Фрідріха Науманна За Свободу в Україні та Білорусі;
- Мішель ДЮРЕ, керівник Центру інформації та документації НАТО в Україні;
- Сергій ДЖЕРДЖ, Голова Громадської ліги Україна-НАТО;
- Cергій ДЕРГУНОВ, перший заступник голови Донецької облдержадміністрації;
- Олександр КРАПІВІН, д.і.н., професор, завідувач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ, директор Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці ДонНУ;
- Ігор ТОДОРОВ, д.і.н., професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ, заступник директора Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці ДонНУ;
- Ігор ЖОВКВА, керівник служби віце-прем’єр-міністра України Г.М.Немирі;
- Ебергард фон ЗАЙДЛІЦ, полковник Генштабу, військовий аташе ФРН в Україні.

Під час спілкування був переглянутий фільм Вадима КАСТЕЛЛІ «НАТО: свій чи чужий». Інформація, отримана учасниками семінару, призвела до активної дискусії.

Завантажити програму заходу


3 червня 2009р.

МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ
«Відносини Україна-НАТО та Росія-НАТО у нових реаліях міжнародної безпеки»
м. Донецьк, 25-26 травня 2009 року

25-26 травня 2009 р. у м. Донецьк у приміщенні аудиторії № 38 історичного факультету Донецького національного університету (ІІ корпус ДонНУ) пройшла Друга Міжнародна конференція «Відносини Україна-НАТО та Росія-НАТО у нових реаліях міжнародної безпеки». До участі в конференції в якості доповідачів були запрошені провідні експерти з України та Російської Федерації, представники штаб-квартири Організації Північноатлантичного договору. Захід було організовано Науково-інформаційним Центром міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету у співпраці з Центром інформації та документації НАТО в Україні.

На конференції у експертному колі були обговорені перспективи євроатлантичних процесів на Сході Європи, створені умови для конструктивної дискусії між доповідачами та слухачами, які представляли провідні вищі навчальні заклади України та країн-сусідів. Головною метою проведення даного заходу було дослідити в експертному колі перспективи євроатлантичної системи колективної безпеки після останнього саміту НАТО, що проходив в Страсбурзі та Келі, визначивши перспективи східної політики Альянсу в сучасних умовах. Також на конференції обговорювались питання майбутніх відносин у форматі Україна - РФ, приймаючи до уваги євроатлантичні прагнення офіційного Києва. Залучення російських експертів сприяло розгортанню конструктивної дискусії та допомогло в обміні знаннями і точками зору з безпекових питань, обговоренню ключових принципів розбудови ефективної системи регіональної безпеки у Східній Європі. Особлива увага була приділена дослідженню євроатлантичних перспектив України та можливих шляхів подальшого розвитку відносин нашої країни з НАТО, що зараз документально закріплені форматом щорічних національних програм. Також були розглянуті основні аспекти співпраці Російської Федерації з Організацією Північноатлантичного договору як у минулому, так і в сучасних умовах.

Захід було офіційно розпочато о 10.00 25 травня, коли зі вступною промовою виступив перший проректор Донецького національного університету Андрій Кучко. Він привітав учасників конференції та розповів про основні аспекти поточної наукової діяльності ДонНУ у галузі міжнародного співробітництва, наголосивши на тому, що позитивним є процес активного залучення студентської молоді, особливо представників спеціальностей «міжнародні відносини», «політологія» та «журналістика», у дослідження та обговорення актуальних питань зовнішньої політики та міжнародних відносин. Після цього декан історичного факультету ДонНУ професор Петро Добров побажавши гостям нашого міста успіхів у роботі, традиційно висвітлив досягнення підпорядкованого йому факультету як в науковій, так і в навчальній сферах, не забуваючи наголосити на спортивних успіхах студентів ДонНУ. Він висловив сподівання, що робота міжнародної конференції буде плідною та сприятиме активізації наукової думки у ВНЗ. На завершення офіційної церемонії відкриття свою промову виголосив завідувач кафедрою міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ професор Олександр Крапівін, який стисло охарактеризував сучасну систему міжнародних відносин та місце нашого регіону в ній. Після нетривалої прес-конференції, на якій представники регіональних мас-медіа, присутні на відкритті, отримали можливість задати експертам питання, розпочала свою роботу перша секція заходу під назвою «Глобальні виклики безпеці та новий порядок денний НАТО». Першим доповідачем виступив директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Мішель Дюре. Нажаль, він не зміг приїхати до Донецьку особисто, тому його виступ транслювався за допомогою технології відео-конференції за штаб-квартири НАТО у м. Брюссель, Бельгія. У своїй промові він окреслив основні перспективи розвитку партнерських відносин у форматі Організації Північноатлантичного договору після останнього саміту Альянсу, приділивши значну увагу новій хвилі розширення НАТО, тобто вступу Хорватії та Албанії до організації, та поточним миротворчим місіям в Косово та, особливо, в Афганістані. Після нетривалої перерви на каву продовжив тематику проблем сучасної світової безпеки професор Хазарського університету (м. Баку, Азербайджан) Камран Бехбудов, який у своїй доповіді зробив аналіз вкладу Азербайджану в розбудову сучасної архітектури міжнародної безпеки в Чорноморсько-Каспійському регіоні. Завершив роботу секції професор Олександр Крапівін, який зупинився на історичних аспектах розвитку євроатлантичної системи колективної безпеки в умовах глобалізацій них процесів.

Паралельно з роботою першої секції конференції в аудиторії № 22 історичного факультету для студентів спеціальностей «Міжнародні відносини», «політологія» та «історія» був організований показ фільму «Україна в НАТО. Міфи та реальність». Після перегляду цієї картини в аудиторії відбулась тривала дискусія з євроатлантичних питань, у якій взяли участь заступник декана історичного факультету ДонНУ Юрій Теміров та автори фільму, представники Фонду Демократичних ініціатив Юрій Горбань та Роман Коржов.

Друга секція першого дня роботи конференції була присвячена тематиці історії партнерства та співпраці в трикутнику Україна-Росія-НАТО, та впливу міжнародних відносин такого формату на регіональну стабільність. Дмитро Богданов, експерт Центру миру, конверсії та зовнішньої політики, розглянув дану проблематику в історичній ретроспективі, проаналізувавши основні етапи становлення співробітництва Україна-НАТО та Росія-НАТО. Юрій Теміров, заступник декана історичного факультету ДонНУ, більш детально зупинився на проблемних питаннях у відносинах між Україною та Російською Федерацією, причиною яких стали євроатлантичні прагнення нашої держави. Сергій Кіріка, представник Академії Наук Республіки Молдова, зупинився на такому важливому аспекті, що впливає на формування регіональної стабільності у Східній Європі, як конфлікт у Приднестров’ї, та розповів про досвід своєї Батьківщини у конфліктному моніторингу.

Перша секція другого дня роботи міжнародної конференції отримала назву «Співпраця НАТО-Росія: взаємовигідний розвиток та безпека в регіоні». Офіційну позицію Російської Федерації стосовно відносин з Організацією Північноатлантичного договору після подій на Кавказі в серпні 2008 року та останнього саміту Альянсу в Страсбурзі та Крої висвітлив другий секретар посольства РФ в України Едуард Вертьянов. Цю тему продовжив директор Інституту країн СНД в Україні Володимир Корнілов, який своєю доповіді практично представив погляди переважної більшості російськомовного населення України стосовно співпраці з НАТО. Економічні аспекти співробітництва між Організацією Північноатлантичного договору та Росією окреслив у своїй доповіді Михайло Борисов, доцент Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова. Після перерви на каву присутні отримали можливість почути офіційну точку зору на перспективи розвитку партнерства з Росією від представників штаб-квартири Північноатлантичного Альянсу – представник відділу Політичних відносин та безпекової політики НАТО Гаель Мулєк у форматі відео-конференції зробив доповідь саме з цієї тематики. Також позицію європейських країн по відношенню до російської зовнішньої політики висвітлив Генеральний Консул Чеської Республіки в м. Донецьк Антонін Мургаш.

Заключна секція конференції, яка розпочалась після обіду, була присвячена тематиці відносин у форматі Україна-Росія в контексті євроатлантичної політики офіційного Києва. Завідувач кафедрою міжнародних відносин та зовнішньої політики ДонНУ Олександр Крапівін окреслив теоретичні підходи до вивчення та аналізу даної проблематики, приймаючи до уваги сучасні тенденції у формування нового світового порядку. Вадим Пристайко, заступник голови Департаменту НАТО Міністерства Закордонних Справ України, розглянув партнерство між РФ та Україною на офіційному рівні, та проаналізував вплив євроатлантичної тематики на формування саме такого формату відносин. Вахтанг Кіпіані, заступник головного редактору телевізійного каналу ТВі, висловив свою громадську позицію щодо політики Російської Федерації по відношенню до країн-сусідів, які намагаються проводити власну незалежну зовнішню політику. Завершив роботу секції своїм виступом представник Прикарпатського національного університету ім.. В.Стефаника (м. Івано-Франківськ) Омелян Левандівський, який висвітлив відношення західноукраїнських регіонів до сучасної ситуації зі станом регіональної безпеки та пострадянському просторі.

Робота конференції завершилась заключними дебатами з учасниками, які проходили у дружній атмосфері та допомогли більш обґрунтовано дослідити та науково проаналізувати тематику заходу.


Завантажити програму заходу


17 листопада 2008р.

Осіння Академія «НАТО і питання безпеки у Східній та Південно-Східній Європі»
12-14 листопада 2008р.

Починаючи з 2005 року вже доброю традицією стало проведення в регіонах України конференцій, присвячених діяльності Організації північноатлантичного союзу – Академій НАТО. 12-14 листопада 2008 року чергова, вже 11-а за ліком Академія, втретє відбулася у місті Донецьк. Тема заходу – «НАТО і питання безпеки у Східній та Південно-Східній Європі» – була обрана з урахуванням останніх подій, що мали свої наслідки далеко за межами обраного регіону – війна у Південній Осетії та Абхазії, дискусія щодо Чорноморського флоту, а також наслiдки квiтневого саммiту Альянсу в Бухарестi та можливе отримання Плану дiй щодо членства у НАТО в груднi цього року.

Слiд зазначити, що організаторам Академiї вже вдруге став Центр мiжнародної безпеки та евроатлантичного спiвробiтництва при Донецькому нацiональному унiверситетi, щo є активним чинником формування громадськоi думки щодо НАТО в Донецькому регiонi. До участі в Академії були запрошені представники дипломатичного корпусу, Міністерства закордонних справ України, Ради національної безпеки та оборони, органів місцевого самоврядування, експерти з провідних науково-дослідницьких інституцій України, Росії, Польщі, Словаччини, що займаються проблематикою євроатлантичної інтеграції . Заходи Академії передбачали залучення студентів з Донецька, Києва, Івано-Франківська, Луганська, Польщі та Росії.

більше...

фото


8 вересня 2008 року

Навчальні курси Суспільство та Армія - підстава взаємної довіри для зміцнення громадянського суспільства

У липні-серпні 2008р. в три етапи відбулись курси в Польщі, які є частиною проекту Суспільство та Армія - підстава взаємної довіри для зміцнення громадянського суспільства; організованого Інститутом стратегічних досліджень. Проект фінансувався Міністерством Закордонних Справ Республіки Польща в рамках програми польська закордонна допомога в 2008р.

Метою проекту є розвиток громадянського суспільства в Україні і демократизація (зміцнення) діяльності державної адміністрації у сфері безпеки через створення механізмів (стандартів) співпраці між представниками державної адміністрації та організаціями ІІІ сектору. Основною метою курсу була презентація серед українських організацій ІІІ сектору та представників державної адміністрації стандартів співпраці, яка зобов'язує в Польщі та інших країнах НАТО і ЄС.

Серед учасників третьої групи, в період з 28 серпня по 3 вересня 2008р. у м. Краків (Польща), у курсах практичну участь брав експерт науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету Валерій Кравченко.

більше...


18 травня 2008 року

Міжнародна конференція "Партнерські відносини НАТО - Україна та НАТО - Росія після Бухарестського самміту"

15-16 травня 2008 року у будівлі історичного факультету Донецького національного університету відбулась міжнародна конференція "Партнерські відносини НАТО - Україна та НАТО - Росія після Бухарестського самміту". Захід був проведений Науково-інформаційним Центром міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету при підтримці Центру інформації та документації НАТО в Україні. В конференції прийняли участь представники робочих структур Північноатлантичного Альянсу, експерти та слухачі з різних регіонів України, Росії, Грузії, представники регіональних мас-медіа. Головною метою заходу було дослідити трикутник партнерських відносин Україна-Росія-НАТО, його історію та перспективи розвитку після рішень останнього самміту Організації Північноатлантичного договору в Бухаресті.

більше...
Latest

Усі права захищені. Донецький національний університет.Науково-інформаційний центр міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці. При використанні будь-яких матеріалів посилання з використанням електронної адреси обов'язкове:donsecurity@ukr.net. Розробка сайту - Потьомкін С.А.